„To nie świeżo ugotowany bób”. Kleszcze już atakują

Magdalena Kulej
16.03.2018  10:12
Kleszcze atakują
Kleszcze atakują Fot: facebook.com / Ursynowska Klinika Weterynaryjna

Lekarze przypominają, jak chronić się przed pasożytami.

Rozpoczął się sezon na kleszcze. Z początkiem wiosny powinni zacząć uważać przede wszystkim właściciele psów. Internauci już ostrzegają się nawzajem w mediach społecznościowych, że ich zwierzęta są przez nie coraz częściej atakowane.

Jak podaje gazeta.pl, dowód na ich rosnącą aktywność opublikowała Ursynowska Klinika Weterynaryjna z Warszawy. Wymowne zdjęcie, którym przypomina o profilaktyce antykleszczowej i dokładnym obejrzeniu pupila po spacerze, pojawiło się na Facebooku.

To nie świeżo ugotowany bób tylko kleszcze wyjęte z dosłownie kilku psich pacjentów – napisano. (facebook.com / Ursynowska Klinika Weterynaryjna)

Kleszcze stanowią jednak równie duże zagrożenie dla ludzi. Ich ukąszenie może doprowadzić nawet do paraliżu.

Kiedy i gdzie atakują kleszcze?

W Polsce sezon na kleszcze rozpoczyna się w marcu. Kleszcze atakują przez kilka miesięcy – do późnej jesieni.

Aktywność rozpoczynają, gdy tylko temperatura wzrośnie do 5-7 stopni Celsjusza w ciągu doby. Są aktywne szczególnie rano i wieczorem.

Pomimo ostrzeżeń wielu wierzy uparcie, że kleszcze żyją wyłącznie w lasach i spadają z drzew. Tymczasem  pasożyty te pojawiają się na wszelkich terenach wilgotnych, zacienionych czy zakrzewionych. Kleszcze atakują więc nawet w parkach czy w ogrodach. Najczęściej spotykane są w trawie i krzewach.

Kleszcze nie mają wzroku, ale wyczuwają ciepło i drgania potencjalnego żywiciela. Spadają na buty lub nieosłonięte części ciała i szukają miejsca, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

By zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór. Warto stosować też specjalne preparaty odstraszające kleszcze.

Po spacerze należy dokładnie się obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma na ciele niechcianego lokatora.

Sezon na kleszcze rozpoczyna się w Polsce już w marcu.
Sezon na kleszcze rozpoczyna się w Polsce już w marcu. Fot: Wojciech Strozyk / East News

Kleszcze – jak usunąć?

Przede wszystkim nie wolno wykręcać kleszcza czy usuwać go za pomocą tłuszczu lub alkoholu. Takie postępowanie mogłoby doprowadzić tylko do pogorszenia sytuacji. Głowa krwiopijcy mogłaby zostać w środku, a duszony przez tłuszcz kleszcz mógłby zwymiotować. To z kolei prowadzi do zakażenia.

By skutecznie usunąć kleszcza, należy chwycić go za pomocą pęsety jak najbliżej skóry. Następnie wyciągnąć go zdecydowanym ruchem wzdłuż osi wkłucia.

Gdy cały kleszcz będzie już poza ciałem, skórę należy zdezynfekować. Jeśli w ciągu miesiąca w miejscu usunięcia kleszcza powstanie tzw. „rumień wędrujący” lub gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Kleszcze i zwierzęta

Kleszcze przenoszą groźne dla człowieka boreliozę i wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Są też jednak równie niebezpieczne dla zwierząt. Kleszcze przenoszą anaplazmozę, gorączkę teksańską i babeszjozę.To ta ostatnia jest dla pupili największym zagrożeniem.

Wśród jej objawów można wyróżnić m.in. gorączkę, wymioty, biegunki czy brak apetytu. W razie podejrzenia zakażenia należy natychmiast udać się do weterynarza.

Zagłosuj

Ukąsił cię kiedyś kleszcz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze