Rydzyk przekaże zbiory do muzeum. Szokująca wycena eksponatów

Wojciech Kozicki
17.07.2018  10:52
tadeusz rydzyk lux veritatis muzeum toruń dotacje
tadeusz rydzyk lux veritatis muzeum toruń dotacje Fot: East News/Maciej Konieczny/REPORTER

Otrzymał też gigantyczną dotację od państwa.

Tadeusz Rydzyk i fundacja Lux Veritatis przekażą zbiory do Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Wyceniono je na 88 milionów. "Wyborcza" dotarła do umowy zawartej z ministrem Piotrem Glińskim. Wycena, wykonana przez specjalistę od dzieł sztuki Adama Konopackiego, budzi spore kontrowersje. 725 godzin amatorskich nagrań wywiadów o ratowaniu Żydów kosztuje tysiąc złotych za minutę.

Robienie takich rozmów z pokoleniem, które tego prawie nie pamięta i karmione było polityką historyczną, nie ma większego sensu. To fałszowanie źródeł, które mają sens, jeśli dotyczą naocznych świadków. Na początku lat 2000. mogliśmy jeszcze zastać ich przy życiu – powiedziała antropolożka prof. Joanna Tokarska-Bakir w rozmowie „GW”.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II powstanie do 2020 roku w Toruniu przy Porcie Drzewnym. W pobliżu działa uczelnia medialna Tadeusza Rydzyka i wybudowany przed niego kościoł. Ministerstwo Kultury przekaże szefowi Radia Maryja 100 milionów na budowę. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Minister Gliński przekaże pieniądze na muzeum, ale będzie ono zarządzane przez Tadeusza Rydzyka. Dyrektora będzie można zmienić tylko po uzgodnieniu z fundacją Lux Veritatis.

W przekazanych zbiorach znajdą się nie tylko amatorskie nagrania. Rydzyk ofiaruje również m.in. relikwie I stopnia, czyli szczątki ciał Maksymialiana Kolbego, błogosławionej Karoliny Kózkówny i szczątki 11 Męczennic z Nowogródka. Do muzeum trafią również przedmioty używane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz kazał dzieciom w szkole całować ludzkie szczątki

Zagłosuj

Czy słuchasz Radia Maryja?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze