Superwulkan Yellowstone się budzi. Seria silnych trzęsień ziemi

Wojciech Kozicki
14.03.2018  12:07
Wybuch wulkanu Yellowstone
Wybuch wulkanu Yellowstone Fot: East News/Ramie B. Liddle/Exclusivepix Media

Stany Zjednoczone mogą zniknąć.

Wulkan Yellowstone znów daje o sobie znać. Na terenie słynnego amerykańskiego parku narodowego odnotowano kolejne trzęsienia ziemi. Teren wokół kaldery jest coraz bardziej aktywny sejsmicznie i w każdej chwili może dojść do wybuchu.

Zarejestrowano drgania o sile 1,5 i 1,8 stopnia w skali Richtera. Dochodzi nawet do 50 wstrząsów tygodniowo. Jak podaje dailymail.co.uk, rekord padł w lutym, gdy w ciągu 7 dni odnotowano 200 trzęsień ziemi.

Świadkowie zeznali, że poczuli drżenie gruntu. Mieli wrażenie jakby mijał ich wielki ciągnik. Policja z West Yellowstone poinformowała, że w sklepach rzeczy spadały z półek.

Serwis scientificamerican.com napisał o najsilniejszych trzęsieniach ziemi w Yellowstone od 34 lat. Ostatni raz grunt zatrząsł się Amerykanom pod stopami w tym regionie tak bardzo w 1980 roku, ale wówczas nie doszło do tragedii.

200 trzęsień ziemi w Yellowstone - zaalarmowało The Backpack Guide na swoim Twitterze.

Możliwy koniec świata

Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do paniki. Ich zdaniem nie jest to nadzwyczajna aktywność sejsmiczna. Jednak w 2017 roku badaczki Hannah Shamloo i Christy Till przeanalizowały popiół wulkaniczny z Yellowstone i zaalarmowały, że erupcja może nastąpić szybciej, niż sądzono.

Nie ma się czego bać. Nie będzie wybuchu Yellowstone w najbliższej przyszłości – uspokaja meteorolog Tom Skilling z WGN News. (dailymail.co.uk)

W 2013 roku badacze odkryli, że w kalderze Yellowstone znajduje się dwukrotnie więcej magmy niż wcześniej szacowano. Jeśli doszłoby do wybuchu, Stany Zjednoczone zniknęłyby z powierzchni planety. Życie na Ziemi nie miałoby szans z powodu pyłu piroklastycznego, który spowodowałby zimę wulkaniczną.

Erupcja wulkanu Yellowstone w filmie "2012":

Zagłosuj

Czy obawiasz się wybuchu wulkanu Yellowstone?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze