Jest nowy podatek! Morawiecki spełnił obietnicę, Polacy zapłacą dodatkowe składki

Wojciech Kozicki
25.10.2018  14:40
Morawiecki i spełnione obietnice - jest nowy podatek po proteście niepełnosprawnych w Sejmie.
Morawiecki i spełnione obietnice - jest nowy podatek po proteście niepełnosprawnych w Sejmie. Fot: Facebook.com/Polska w dużych dawkach

Podatki w Polsce i nowa opłata dla Polaków. Premier Mateusz Morawiecki spełnił obietnice. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został przegłosowany przez Sejm. „Danina solidarnościowa” wejdzie w życia jak mówiono, gdy odbywał się protest niepełnosprawnych. Niektórzy zwracają uwagę na błędy w przepisach podatkowych. 

Nowy podatek został przegłosowany 23 października podczas wieczornych obrad. Jak podaje „Rzeczpospolita”, wejdzie w życie w 2019 roku. Stanowić go będą m.in. dodatkowe składki pobierane od osób, które zarabiają powyżej miliona złotych rocznie. Tym samym Mateusz Morawiecki spełnił obietnicę składaną podczas protestu niepełnosprawnych. A może posłuchał rad swojego ojca?

To takie podzwonne tych biznesowych, bankowych poglądów. Najwyższy czas, żeby je zmienił i zaczął podnosić podatki - Kornel Morawiecki dla "Wirtualnej Polski" komentował obietnice swoje syna o nie podwyższaniu podatków.

ZOBACZ TEŻ: Będzie elektrownia atomowa w Polsce. Polacy się zrzucą, rząd podwyższy rachunek za...

Wy jako PiS kontynuujecie najgorsze socjalistyczne tradycje. Podnosicie podatki osobom, które ciężko pracują – skomentował nowy podatek Ryszard Petru. (wyborcza.pl)

Nowy podatek i dodatkowa składka

Składka ma wynosić 4 procent od nadwyżki powyżej zarobionego miliona złotych (z uwzględnieniem kosztów przychodu). W sumie ma to dla funduszu oznaczać 1,15 miliarda złotych z podatków i 647 milionów złotych z dodatkowych składek.

Kontrowersyjny jest pomysł tworzenia nowego funduszu celowego z zadaniami pokrywającymi się po części z zadaniami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki z tego Funduszu będą trafiać do "lepiej zorganizowanych podmiotów" zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, co niekoniecznie wpłynie na równe i sprawiedliwe rozdysponowanie środków– wydało opinię Biuro Analiz Sejmowych. (wyborcza.pl)

Danina solidarnościowa  - skąd pieniądze na fundusz?

Kolejnym źródłem finansowania będą specjalne składki obliczane i płacone jak składki na ubezpieczenie społeczne. Obejmą wszystkich zarabiających minimalne wynagrodzenie, z wyjątkiem m.in. duchownych. Szczegóły mają zostać przedstawione w ustawie budżetowej.

ZOBACZ TEŻ: Nowy podatek zamiast abonamentu RTV. Zapłaci 99% Polaków

Konieczność wprowadzenia projektowanej regulacji wynika z potrzeby dodatkowego wsparcia społecznego i zawodowego osób z niepełnosprawnościami – powiedziała posłanka PiS Urszula Rusecka. (wyborcza.pl)

Problemy z "podatkiem na niepełnosprawnych"

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że problematyczne mogą okazać się źródła finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Okazuje się, że może dojść do podwójnego opodatkowania. Dochody są już opodatkowane według różnych stawek PIT. Eksperci wskazują też niespójność projektu w kwestii dochodów kapitałowych.

Milionerzy będą zobowiązani składać osobną deklarację i wpłacać należne pieniądze do końca kwietnia. Środki będą przekazane do Funduszu nie wcześniej, niż 1 sierpnia. Nie wiadomo, dlaczego pieniądze mają „leżeć” 3 miesiące. Nie wiadomo też dokładnie, na co będą przeznaczone pieniądze.

Wyborcza.pl napisała, że cel funduszu jest szczytny, ale polityczny, służący jedynie ugaszeniu wiosennego protestu niepełnosprawnych. Zwraca uwagę, że dodatkowa opłata dotknie głównie polskich przedsiębiorców, bo zagraniczni rozliczają podatek CIT, albo płacą podatki w innych krajach.

Przeciw nowemu podatkowi sprzeciwiają się też niektórzy niepełnosprawni. Poruszający się na wózku poseł Sławomir Piechota (Platforma Obywatelska) uważa projekt za kuriozalny. Jego zdaniem spowoduje antagonizowanie społeczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Premier Mateusz Morawiecki i nowe województwo w Polsce

Mateusz Morawiecki o podatkach:

Premier Morawiecki - "żeby podatków było jak najwięcej"

Przeczytaj więcej
Komentarze