Sezon na truskawki. Kiedy kupimy tanio prawdziwe polskie owoce?

Magdalena Kulej
09.05.2018  16:43
Sezon na truskawki
Sezon na truskawki Fot: Jacek Boron/East News

Plantatorzy zapowiadają obfity rok. 

Choć truskawki na straganach już się pojawiły, większość z nich to jeszcze owoce z importu. Pochodzą m.in. z Hiszpanii, Węgier i Grecji. Kiedy zatem będziemy mogli zakosztować upragnionych owoców z krajowych zbiorów?

Jak informuje portal ugotuj.to, polskie truskawki można spotkać już na giełdach, w tym w podwarszawskich Broniszach czy na Rynku Hurtowym w Poznaniu. Owoce pochodzą tam jednak głównie spod tuneli foliowych.

Według mojej wiedzy ceny truskawek są w tej chwili zróżnicowane, ale w detalu przeważnie mieszczą się w granicach 18-25 zł za kilogram – mówi dr inż. Krzysztof Zmarlicki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. (ugotuj.to)

Sezon na truskawki. Kiedy wysyp polskich truskawek?

Zdaniem Zmarlickiego wysyp truskawek zbliża się wielkimi krokami.

O ile nie zmieni się pogoda, początku wysypu spodziewałbym się za jakieś 2,5 tygodnia (czyli pod koniec maja - przyp. red.) - zapowiada ekspert. (ugotuj.to)

Tak szybkie pojawienie się owoców to zasługa sprzyjającej aury. W 2017 roku owoców było mało, bo pierwsze kwiaty zmarzły. Ceny były więc wysokie. O ile pogoda nie spłata nam figla, w tym roku będzie inaczej.

Ceny truskawek 2018

Tym razem plantatorzy zapowiadają obfity rok, ceny będą więc spadać. W porównaniu z ubiegłym rokiem mają być niższe nawet o 1/4. Już po wysypie owoców można spodziewać się cen na poziomie poniżej 12 zł za kilogram.

ZOBACZ TAKŻE: Od dwóch lat żywi się tylko bananami. Tak wygląda zadeklarowany frutarianin

5 sposobów na... TRUSKAWKI

Zagłosuj

Czekasz na polskie truskawki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze