Skandal w Auschwitz. Izrael podda karze swojego żołnierza

Magdalena Kulej
23.05.2018  12:10
Skandal w Auschwitz. Izrael podda karze swojego żołnierza
Skandal w Auschwitz. Izrael podda karze swojego żołnierza Fot: Mariusz Gaczynski / East News

Jego zachowanie uznano za sprzeczne z wartościami armii.

17 maja na terenie muzeum obozu w Auschwitz doszło do antypolskiej manifestacji. Żołnierz z Izraela podczas wycieczki sponsorowanej przez wojsko w proteście przeciw kontrowersyjnej ustawie o IPN stanął do grupowego zdjęcia z transparentem opatrzonym napisem w języku polskim: „Wy też braliście w tym udział”.

ZOBACZ TAKŻE:  Izraelczyk nasikał na pomnik w Auschwitz 

Jak donosi „Times of Israel”, incydent został zgłoszony do władz muzeum. Już kilka dni później w mediach pojawiły się pogłoski, że mężczyzna ma zostać ukarany przez swoich przełożonych.

Teraz potwierdził to Rzecznik Sił Obronnych Izraela, który w  wydanym komunikacie zapewnił, że w najbliższych dniach wobec żołnierza zostaną wyciągnięte konsekwencje. Podkreślił też, że jego zachowanie było sprzeczne z wartościami armii wiążącymi się z programem „Świadkowie w mundurach” (ang. „Witnesses in Uniform”).

Przypomnijmy, że obowiązująca od marca ustawa o IPN wprowadza karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy i wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela.

ZOBACZ TAKŻE: Świat obiegły zdjęcia 14-letniej Polki zamordowanej w Auschwitz. „Ożywiła” je brazylijska artystka

Zagłosuj

Zwiedziłeś obóz Auschwitz w Oświęcimiu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze