Skarpety z Hitlerem. „Czuwa nad porządkiem w szufladzie”

Wojciech Kozicki
26.02.2018  14:41
Skarpety Adolf z Hitlerem
Skarpety Adolf z Hitlerem Fot: Nanushki.com

Polska firma wywołała skandal.

Nanushki wyprodukowała skarpety „Adolf” i wzbudziła tym ogromne kontrowersje. Jak podaje wyborcza.pl, produkt reklamowany był na stronie internetowej jako "zręczny strateg i urodzony przywódca, który czuwa nad porządkiem w szufladzie ze skarpetkami i jest w tym naprawdę skuteczny. W wolnych chwilach obmyśla i rysuje plan podbicia świata”.

Skarpety wywołały oburzenie nie tylko w internecie. Głos w sprawie zabrał nawet dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski.

Producenci tych skarpetek nie zdali egzaminu z wrażliwości, taktu i szacunku. Adolf Hitler stworzył system, który podpalił cały świat, był architektem największego ludobójstwa w historii ludzkości. Trywializowanie i używanie jego wizerunku do celów marketingowych jest karygodne. Tego typu postać nie powinna być wchłonięta przez popkulturę, choćby dlatego, że wciąż żyją ci, którzy są ofiarami zbrodniczego systemu zaprojektowanego przez Hitlera – powiedział Tarnowski. (wyborcza.pl)

Właścicielem marki Nanushki jest firma Teneo Group. W 2016 roku została finalistą konkursu „Dobry wzór” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Hitler i Allah

Tomasz Bukowski z Teneo Group postanowił bronić kontrowersyjnego produktu. Uważa, że nie stało się nic złego. Zmieniono jednak nazwę skarpet na "Patrick".

Skarpetkowy Adolf to postać satyryczna oraz ironiczna. Zamysłem stworzenia tego projektu było przedstawienie postaci w sposób prześmiewczy i komiczny. Czy Hitler nosiłby różowy krawat? Czy Adolf byłby zachwycony, gdyby codziennie deptano jego wizerunek? Uważamy, że w dzisiejszych czasach należy mieć odrobinę dystansu do otaczającego nas świata. Wszyscy znamy historię i uważamy, że II wojna światowa to coś okropnego, ale to jest historia, której nie zmienimy oraz nie wymażemy, a nasz skarpetkowy Adolf nie wpłynie w żaden sposób na los świata – powiedział Bukowski. (wyborcza.pl)

To nie pierwszy raz, gdy skarpety stały się iskrą zapalną. Ze skarpetkowym skandalem musiała zmierzyć się firma H&M. Na skarpetach znalazł się wzór, który po odwróceniu miał wyglądać jak słowo „Allah”.

skarpetki Patrick Nanushki
skarpetki Patrick Nanushki Fot: Nanushki.com

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy nosiłbyś skarpety z Hitlerem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze