Groźne bakterie w wodzie w 14 miejscowościach. Sanepid ostrzega

Magdalena Kulej
28.09.2018  09:45
bakterie woda
bakterie woda Fot: shutterstock.com

Woda nie nadaje się nawet do mycia.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach poinformował o skażeniu głównego ujęcia wody w gminie Kurów. Jak wynika z komunikatu, w 14 tamtejszych miejscowościach woda nie nadaje się do picia ani do mycia.

Chodzi o miejscowości: Kurów, Barłogi, Bronisławka, Brzozowa Gać, Dęba, Józefów, Kłoda, Łąkoć, Olesin, Płonki, Posiołek, Szumów, Wólka Nowodworska i Zastawie.

W próbkach wykryto obecność bakterii Escherichia coli, enterokoków oraz bakterii grupy coli. Woda nie jest więc zdatna do picia, przygotowywania posiłków, mycia naczyń, owoców i warzyw oraz utrzymywania higieny osobistej. Woda może być stosowana jedynie w celach sanitarnych.

Aktualnie władze gminy organizują dowóz wody strażackimi cysternami.

0007MJH18Y5W3QFV-C123-F4
0007MJH18Y5W3QFV-C123-F4 Fot: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach

Objawy zatrucia bakteriami E. coli

Toksyny wytwarzane przez bakterię E.coli wywołują objawy podobne do typowego zatrucia pokarmowego, a w niektórych przypadkach doprowadzają do zaburzeń żołądkowych czy nawet zaburzeń w działaniu wielu organów.

Zwykle jednak objawami są biegunka, silne bóle brzucha i głowy, ogólne osłabienie i gorączka. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 2 dni, warto skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj więcej
Komentarze