Prawdziwy powód obgryzania paznokci. Najnowsze wyniki badań

Wojciech Kozicki
13.03.2018  13:46
Powód obgryzania paznokci
Powód obgryzania paznokci Fot: East News

Ma również pozytywne skutki.

Powszechnie uważa się, że obgryzanie paznokci to objaw stresu lub znudzenia. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Jak podaje huffingtonpost.com, „powtarzalne zachowanie skupione na własnym ciele” to oznaka perfekcjonizmu.

Na łamach „Dziennika terapii behawioralnej i psychiatrii eksperymentalnej” opublikowano badania autorstwa dr Kieron O’Connor. Testom poddano 48 osób, z których połowa wykazywała skłonność do obgryzania paznokci. Wypełnili ankietę, która badała ich mechanizmy kontrolowania emocji.

obgryzanie paznokci

Pozytywne obgryzanie

Analizując wyniki, "obgryzaczy" sklasyfikowano jako organizacyjnych perfekcjonistów. Wyróżniała ich tendencja do sprzątania oraz sporządzania szczegółowych planów. Częściej się także przepracowywali. Obgryzając paznokcie rozładowują kumulującą się energię.

"Manicure zębami" nie musi być zły. Zdaniem O’Connor robiąc to od czasu do czasu nie wyrządza się sobie krzywdy. Uważa to za dobry sposób regulacji emocjonalnej. Należy jednak mieć się na baczności, by nie przerodziło się to w szkodliwy dla ciała i umysłu nałóg.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy obgryzasz paznokcie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze