„Płonący gotyk” w Rosji. Artyści spalili kościół

Wojciech Kozicki
20.02.2018  13:52
Podpalenie kościoła w Rosji
Podpalenie kościoła w Rosji Fot: East News/DMITRY SEREBRYAKOV

W ogniu krytyki.

Religijny skandal nieopodal Moskwy. Grupa artystów puściła z dymem makietę budowli, która przypominała katolicki kościół. Do zdarzenia doszło podczas festiwalu z okazji prawosławnej Maslenicy. Przy podpaleniu były obecne postacie w charakterystycznych strojach przypominające kapłanów.

Artyści uczynili z palenia makiet budynków tradycję. Robią to od kilku lat w parku sztuki nieopodal Kaługi. Jednak spalona "świątynia" i happening nazwany „Płonący gotyk” nie wszystkim przypadły do gustu.

Nikołaj Polissky
Nikołaj Polissky Fot: Instagram.com/kollektiv_residence

Głosy krytyki

Jak podaje archinect.com, twórcą 30-metrowej budowli jest artysta Nikołaj Polissky. Nie uważa, że zrobił coś złego.

Ta konstrukcja z gałęzi nie miała w sobie niczego religijnego. Nie umieściłem w niej krzyży i jakichkolwiek religijnych symboli. Nie była to również kopia jakiegokolwiek istniejącego budynku o charakterze sakralnym – powiedział Polissky. (archinect.com)

Maksym Gałkin jest rosyjskim komikiem, gwiazdą telewizyjną i mężem Ałły Pugaczowej. Oburzyło go spalenie makiety kościoła. Jego zdaniem obrażono uczucia religijne katolików, którzy w Rosji są mniejszością.

Wyobraźcie sobie skandal, gdyby taki pokaz urządzili w Berlinie lub Paryżu i spalili tam prawosławną cerkiew – powiedział Gałkin. (BBC.com)

W sprawie zabrał głos także liberalny bloger Andrzej Malgin. Uważa, że do spalenia makiety kościoła doszło w kraju, gdzie zwyciężył „prawosławny taliban”. Posądził artystów o nazizm.

Podpalili drewnianą konstrukcję przypominającą kościół:

Przeczytaj więcej
Komentarze