Europejski kraj zmienia nazwę. Wszystkie mapy do wyrzucenia?

Wojciech Kozicki
21.05.2018  10:22
europa grecja macedonia zmiany
europa grecja macedonia zmiany Fot: Pixabay.com

Ta decyzja ma zażegnać stary spór, ale może wywołać nowy.

Macedonia może zniknąć z mapy. Nie oznacza to jednak końca kraju, a jedynie zmianę jego nazwy. Na mapie Europy miałoby pojawić się państwo o nazwie „Republika Ilinden Macedonii”/„Macedonia Ilideńska”. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Grecja odrzuciła tę propozycję. Macedoński premier Zoran Zaew ogłosił, że ta nazwa jest najbardziej akceptowalna przez obie strony konfliktu (Ateny i Skopje).

Nowa nazwa nawiązywałaby do powstania ilideńskiego przeciw Imperium Osmańskiemu. Wybuchło w  dniu prawosławnego święta św. Eliasza 2 sierpnia 1903 roku. Miało na celu utworzenie autonomicznego państwa macedońskiego i trackiego.

Jak podaje reuters.com, zmiana nazwy kraju miałaby zażegnać 27-letni spór pomiędzy Macedonią a Grecją. Ma to celu umożliwienie Macedonii wejście do Unii Europejskiej i NATO. Grecja nie zgadza się na „nowe państwo”. Uważa, że to furtka do roszczeń terytorialnych wobec greckiej prowincji Macedonia.

Wejście do UE i NATO - problemy

W Grecji wybuchły protesty, obywatele wyszli na ulice. Tłum zebrał się na placu Syntgama, by skandować, że Macedonia należy do Grecji. Również nie wszyscy Macedończycy się na to godzą. Nacjonalistyczna partia VMRO-DPMNE protestuje przeciw zmianie nazwy. Bez niej premier kraju może mieć problem z przeforsowaniem całego planu, ponieważ potrzebuje zgody 2/3 parlamentu.

Nie poprzemy zmiany w konstytucji – powiedział lider VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski. (reuters.com)

Jak informuje rferl.org, 29 kwietnia premier Zoran Zaew zaproponował, by o wszystkim zdecydowali Macedończycy w referendum. Jednocześnie obywatele zdecydowaliby, czy chcą przystąpić do Unii Europejskiej.

Republika Macedonii uzyskała niepodległość w 1991 roku, a wcześniej była częścią Jugosławii. Od 2005 roku jest kandydatem na kolejne państwo członkowskie w UE, ale na drodze stoi Grecja. Władze kraju i obywatele uważają, że Macedonia to historyczna nazwa części ich terenów.

ZOBACZ TEŻ: Koniec Europy. Zamieni się w pustkowie bez życia

macedonia europa mapa Grecja
macedonia europa mapa Grecja Fot: Google Earth
Zagłosuj

Czy Macedonia powinna zmienić nazwę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze