Po raz pierwszy sklonowano małpy. Naukowcy zapowiadają, że to dopiero początek

Wojciech Kozicki
25.01.2018  10:57
Sklonowane małpy
Sklonowane małpy Fot: Twitter.com/iDrop News

Mają pomóc w leczeniu nowotworów.

Owca Dolly była pierwszym krokiem. Za pomocą tej samej technologii sklonowano także małpy. Jak podaje BBC.com, pod koniec 2017 roku w chińskim laboratorium na świat przyszły 2 makaki krabożerne: Zhong Zhong i Hua Hua.

Jak na razie zwierzęta przeżyły kilka tygodni i rozwijają się prawidłowo. Są karmione butelką. Naukowcy zapowiadają, że kolejne makaki zostaną stworzone w ciągu kilku miesięcy.

Biologia ssaków naczelnych to nadal wiele zagadek. Rozwikłamy je dzięki klonowaniu – uważa Qiang Sun z Chinese Academy of Sciences Institute of Neuroscience (BBC.com).

Naukowcy twierdzą, że populacja małp o takich samych genach może zrewolucjonizować medycynę. Posłużą do badań chorób, które gnębią ludzkość. Qiang Sun twierdzi, że być może dzięki nim uda się znaleźć lekarstwo na raka lub zaburzenia metabolizmu i układu odpornościowego.

Po raz pierwszy sklonowano ssaki naczelne - napisał Ian D Burrell #FBPE na twoim Twitterze.

Wiele prób

Nie brakuje krytyków zabawy w Boga. Uważają, że nauka nieuchronnie zmierza w kierunku sklonowania człowieka. Ostrzega przed tym chociażby profesor Darren Griffin z University of Kent. Jego zdaniem może chorób zostanie zapewne wyleczonych, ale to moralnie wątpliwe.

Trzeba dyskutować nad klonowaniem i aspektami moralnymi takiego działania. Ustalmy jakieś zasady i granice - postuluje Griffin (BBC.com).

Qiang Sun przyznał, że naukowcy odnieśli wiele porażek zanim makaki przyszły na świat. Zhong Zhong i Hua Hua powstały dopiero za 79. podejściem. Z tych samych komórek stworzono także 2 inne małpy, ale nie przeżyły.

Owcę Dolly sklonowano z komórek somatycznych metodą transferu jąder komórkowych w 1996 roku. Uśpiono ją w 2013 roku z powodu choroby płuc i raka. Podejrzewano, że była już stara w momencie narodzin. Nie zatrzymało to jednak naukowców i przez lata klonowali tą samą metodą wiele innych zwierząt, m.in. psy.

Szokuje was, że sklonowano małpy i wkrótce zrobią to z człowiekiem. A nie boicie się, że będą masowo klonować zwierzęta do eksperymentów medycznych? - zapytał Kenneth Cheung na swoim Twitterze.

Zagłosuj

Co sądzisz o klonowaniu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze