Prezydent Duda chce wynieść Polskę w kosmos. Rusza Strategia Kosmiczna

Wojciech Kozicki
23.10.2018  14:08
Prezydent Andrzej Duda i Strategia Kosmiczna - Polska w ESA i w kosmosie
Prezydent Andrzej Duda i Strategia Kosmiczna - Polska w ESA i w kosmosie Fot: Twitter.com/Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł Kosmiczny”, którą zorganizowała Kancelaria Prezydenta. Oświadczył, że ogłoszona 2 lata temu Strategia Kosmiczna (część strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju) powinna być realizowana. Czy rozwinie się polski przemysł kosmiczny?

Jak podaje „Wirtualna Polska”, Andrzej Duda 22 października w Pałacu Prezydenckim oświadczył, że Polska będzie starała się o aktywność i konkurencyjność na globalnym ruchu kosmicznym. Co więcej, ma stanowić 3 procent jego obrotu do 2030 roku. Wspomniał również, że podbój kosmosu przez Polskę rozumie w kontekście wyścigu technologicznego, któremu polskie instytucje badawcze są w stanie sprostać.

ZOBACZ TEŻ: NASA i podbój w kosmosu. Plany na przyszłość, osiedlanie się na innych planetach i niezwykłe loty

Z dumą patrzę na to, że są polskie instytuty badawcze, że są jednostki badawczo-rozwojowe, polskie firmy, które w tym wyścigu - nie tylko ambitnie, ale przede wszystkim z wielkim powodzeniem biorą udział – powiedział prezydent Andrzej Duda. (wp.pl)

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę jak istotne jest dla Polski uczestnictwo w eksploracji kosmosu. Ponad 80 polskich instrumentów badawczych (produkcja i opracowanie) znajduje się w Układzie Słonecznym.

Polska i Strategia Kosmiczna

Podstawowym założeniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji. Jedną z branż, która obecnie ma w Polsce charakter niszowy, ale która może przyczynić się do osiągnięcia tego celu jest sektor kosmiczny. Kluczowe zalety polskiego sektora kosmicznego to m.in. budowanie stabilnej współpracy pomiędzy nauką i przemysłem, rozwijanie innowacyjnych technologii i stymulowanie kontaktów i współpracy zagranicznej – można przeczytać na stronie esa.int.

Program Copernicus

Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, Polska ma wkrótce uzyskać dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej działania związane z obronnością i bezpieczeństwem. Przystąpi także do programu Copernicus i uzyska dostęp do danych współpracującego systemu naziemnego (Collaborative Ground Segment), zarządzanego przez ESA (Europejska Agencja Kosmiczna)

Polska i Europejska Agencja Kosmiczna

Przystąpienie Polski do ESA nastąpiło w 2012 roku. Od tamtej pory Polska brała udział w takich misjach jak np. badanie Marsa, atmosfery i księżyców Jowisza, loty orbitalne satelitów w formacji i obserwacje Słońca. Polskie podmioty mają dostęp do know-how Agencji, zyskują środki finansowe na realizację projektów i zwiększają swoją rozpoznawalność na świecie. Polskie przedsiębiorstwa działają coraz aktywniej w sektorze downstream (ziemskie wykorzystywanie technologii kosmicznych, np. satelitarne).

ZOBACZ TEŻ: NASA i kosmiczna technologia, która ma uratować świat. Ruszyła niezwykła misja

Przeczytaj więcej
Komentarze