Wyższe opłaty za parkowanie. Nowe przepisy weszły w życie

Wojciech Kozicki
10.07.2018  09:55
straż miejska parkowanie mandat kara blokada koła
straż miejska parkowanie mandat kara blokada koła Fot: East News/Mariusz Grzelak/REPORTER

Kary za parkowanie bez opłaty również wzrosły.

Opłaty za parkowanie i podwyżka. Ceny podskoczą, ponieważ Sejm przyjął ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (nowelizacja), która umożliwia władzom 100-tysięcznych miast ustanawianie nowych stref parkowania w centrum. Będą to strefy śródmiejskie.

Jak podaje radiozet.pl, maksymalna opłata w strefie śródmiejskiej to 9,99 złotego. W zwykłych strefach płatnego parkowania opłata wzrosła do 3,33 złotego. Zwiększyły się także kary za brak opłaty.

Opłaty parkingowe 

Kara za brak opłaty parkingowej wynosi obecnie 50 złotych. Nowe przepisy są jednak bezlitosne dla kierowców i ich portfeli. Od teraz taka opłata wynosi maksymalnie 10 procent pensji minimalnej, a więc 222 złote. O dokładnej wysokości zadecydują radni miejscy.

Zmiany zaproponowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Celem jest czystsze powietrze w miastach, redukcja poziomu smogu oraz zmotywowanie kierowców, by przesiedli się do komunikacji miejskiej.

Śródmiejską strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach zgrupowania intensywnej zabudowy funkcjonalnego śródmieścia, które stanowi faktyczne centrum miasta lub dzielnicy w mieście – zapisano w projekcie ustawy. (TVN24.pl)

Wkrótce prawdopodobnie płatny będzie sam wjazd do centrum miasta. Rząd planuje ustanowienie specjalnych stref (strefy eko), by walczyć ze smogiem. Kara za wjazd do centrum miasta bez opłaty będzie mogła wynieść nawet 500 złotych. Jeśli ktoś ma mieszkanie w centrum miasta, samochód elektryczny lub na gaz ziemny, nie musi się martwić o opłatę.

ZOBACZ TEŻ: Protest policjantów. Nie wystawiają mandatów

Mistrzowie parkowania - najlepsze wpadki:

Przeczytaj więcej
Komentarze