Stypendia tylko dla "praktykujących katolików". Uniwersytet się tłumaczy

Magdalena Barszczak
09.02.2018  11:27
Stypendia nie dla wszystkich. Uczelnia przyzna je tylko "praktykującym katolikom"
Stypendia nie dla wszystkich. Uczelnia przyzna je tylko "praktykującym katolikom" Fot: Pixabay.com

Zapis w regulaminie fundatora podzielił internautów.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ufundował stypendium dla wybitnie uzdolnionych studentów. Okazuje się jednak, że pod uwagę brane będą nie tylko wyniki w nauce. Jak donosi gazeta.pl, program jest adresowany wyłącznie do osób wierzących i praktykujących.

Do mecenasów Fundacji UAM dołączyła Fundacja św. Benedykta. To od niej pochodzą fundusze na stypendium. Organizacja chce studentów dofinansować kwotą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warunek? Według regulaminu trzeba być "praktykującym katolikiem". Konieczne są także odpowiednie wyniki w nauce i wiek poniżej 26 lat.

Punkty będą też przyznawane za poszczególne publikacje naukowe. Za książkę lub monografię naukową kandydat uzyska dodatkowych pięć punktów, ale już esej pt. "Być młodym katolikiem w wymiarze społecznym to..." można ich zdobyć aż… 50.

Sprawa podzieliła internautów. Niektórzy zwracają uwagę, że jeśli fundator płaci, ma prawo ustalić wymagania. Inni są zbulwersowani i mówią o skandalu.

Katolicy fundują stypendium tylko dla katolików, no straszne – ironizował piwniczny_prawiczek. (wykop.pl)

Nie rozumiem, jak można stawiać takie warunki. Szkoły, uczelnie powinny być oddzielone od Kościoła katolickiego – oburzała się Natalia. (Facebook.com/radiozet)

Jeśli komuś to nie odpowiada, to może się starać o stypendium u innego sponsora, których na uczelni jest kilku – dodał Jacek. (Facebook.com/tygodnikwprost)

Jak można dyskryminować ludzi ze względu na wyznanie AS 2018 – pytał Falcon. (wykop.pl)

Do sprawy odniósł się już przedstawiciel Fundacji UAM. W rozmowie gazetą.pl tłumaczył, że stypendium "dla katolików" to tylko jeden z pięciu programów, które uczelnia adresuje do swoich podopiecznych.

Część z nich dedykowana jest wszystkim studentom, a część określonym grupom, co jest uzależnione od woli fundatora danego stypendium. (...) staramy się realizować jak najwięcej programów stypendialnych, w żadnym z nich wyznawana wiara nie jest jedynym kryterium przyznania stypendium. Najważniejsze znaczenie mają zawsze osiągnięcia naukowe, a w przypadku stypendiów sportowych - osiągnięcia sportowe – można przeczytać w oświadczeniu. (gazeta.pl)

Nie wiadomo jednak, jak uczelnia zamierza sprawdzać, czy dany student jest praktykującym katolikiem.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Fot: Wikimedia.org
Zagłosuj

Stypendia dla katolików. Co sądzisz o takich wymaganiach?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze