Supertajfun Kong-rey nadciąga. "To może być największy cyklon na świecie"

Wojciech Kozicki
03.10.2018  10:16
Supertajfun Kong-rey
Supertajfun Kong-rey Fot: Twitter.com/severe-weather.EU

Osiągnął już najwyższy stopień w klasyfikacji kataklizmów.

Kolejny kataklizm w Japonii. W tym roku wyspy nawiedziły już trzęsienie ziemi, tajfun Trami i tajfun Jebi. Jak podaje accuweather.com, teraz nad kraj nadciąga supertajfun Kong-rey, który formuje się nad Morzem Filipińskim. Zagrożone są wyspy Riukiu i Okinawa. Kataklizm może dotrzeć na Półwysep Koreański i nad Chiny.

ZOBACZ TEŻ: Indonezja, wybuch wulkanu. Kilka dni wcześniej trzęsienie ziemi i tsunami [WIDEO]

To może być największy cyklon na świecie – ostrzega Telewizja Republika na swojej stronie internetowej.

Katastrofa w Japonii

Supertajfun Kong-rey osiągnął piąty stopień w klasyfikacji kataklizmów (skala Saffira-Simpsona). Może jednak osłabnąć, ponieważ podąża śladami tajfunu Trami. Uderzy w ląd 4 lub 5 października. 

W piątek i czwartek Tajwan spodziewa się uderzenia kataklizmu. Niebezpieczeństwo stanowi nie tylko wyjątkowo silny wiatr. Ulewne deszcze mogą stanowić poważne zagrożenie – pisze taiwannews.com.tw.

Aljazeera.com podaje, że nad Japonię nadciąga wiatr wiejący z prędkością nawet 260 kilometrów na godzinę (w porywach do 315!). Gdy żywioł dotrze w weekend do Korei Południowej, prędkość wiatru może spaść do ok. 115 kilometrów na godzinę. Przyniesie jednak ze sobą deszcz i zagrożenie powodziowe.

ZOBACZ TEŻ: Tajfun Manghut. Ostrzeżenia dla 45 milionów ludzi

Przeczytaj więcej
Komentarze