Suszarki do rąk niebezpieczne. Najnowsze wyniki badań

Wojciech Kozicki
07.09.2018  12:58
suszarka do rąk łazienka
suszarka do rąk łazienka Fot: Youtube.com/toybandit

Ich używanie może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Suszarki do rąk w miejscach publicznych są niebezpieczne. Naukowcy opublikowali wyniki najnowszych badań na łamach „Journal of Hospital Infection”.

Jak podaje news.sky.com, wytwarzają aerozol, który doprowadza do skażenia pomieszczenia niebezpiecznymi bakteriami. Są zagrożeniem szczególnie w takich miejscach jak np. szpitale. Ostrzega przed tym m.in. mikrobiolog Mark Wilcox z University of Leeds.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje, gdy mucha siada na jedzeniu? Obrzydliwe wideo

Specjaliści zalecają, by używać ręczników papierowych. Absorbują wodę, a przy tym bakterie z dłoni. Badania potwierdziły, że w suszarkach i na ich powierzchni znajduje się 3 razy więcej szkodliwych mikrobów niż na ręcznikach papierowych. Jednym z zagrożeń czyhających w suszarkach jest MRSA, czyli gronkowiec złocisty.

Mycie rąk

Ludzie, którzy nie myją dokładnie rąk, umieszczają je pod strumieniem gorącego powietrza. Wówczas bakterie rozprzestrzeniają się w całym pomieszczeniu.

Badania przeprowadzano w 3 szpitalach we Francji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. We wszystkich placówkach poziom groźnych bakterii w toaletach był bardzo wysoki z powodu suszarek. Wykryto m.in. bakterie kałowe oraz bakterie odporne na antybiotyki.

ZOBACZ TEŻ: Obgryzała paznokcie, straciła palec

Jak myć ręce?

suszarka do rąk Jezus
suszarka do rąk Jezus Fot: East News/Tony Kyriacou / Rex Features
Przeczytaj więcej
Komentarze