Międzynarodowy Dzień Pizzy. Polacy będą świętować, jeść i uczyć się piec

Wojciech Kozicki
09.02.2018  11:29
Robienie pizzy w domu
Robienie pizzy w domu Fot: Pixabay.com

Ta potrawa jest tak popularna, że dotarła nawet w kosmos.

9 lutego miłośnicy włoskiej kuchni świętują Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jak podaje expressilustrowany.pl, w Łodzi rozpocznie się Wielkie Święto Pizzy. To już druga edycja. Organizatorami są pizzaportal.pl, Łódzkie Centrum Wydarzeń i blog ”Jemy w Łodzi”. Będzie można zjeść np. czarną pizzę i pizzowe frytki.

Łódzkie restauracje spróbują upiec najlepszą pizzę. Nie zabraknie takich składników jak oliwa, rukola, mozzarella, szynka parmeńska i włoska mąka. Zapowiedziano też pizze bezglutenowe, bez mąki, niskokaloryczne i na spodzie z kalafiora. Łodzianie dowiedzą się, która pizzeria jest najlepsza w mieście.

Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że istnieje taka potrawa jak „łódzka pizza”. Jest na grubszym cieście. Ma sos pomidorowy i czosnkowy. Nazwali też Łódź "zagłębiem pizzy”.

15 lutego w Łodzi odbędą się kursy robienia pizzy. Pizzermani pokażą jak przygotować ciasto, sos, jaki wybrać ser i w jakiej temperaturze piec pizzę.

Łodzianie dowiedzą się jak zrobić pizzę w domu i nie będą musieli już jej zamawiać na wynos, przez telefon lub internet. Jeśli nie wiedzą gdzie zamawiać pizzę w nocy, upieką sami.

pizza 1

Ciekawostki o pizzy

Jak podaje augustowskireporter.pl, historia pizzy jest inna niż się powszechnie sądzi. Pochodzi tak naprawdę ze starożytnej Grecji. Do Rzymu trafiła około V wieku p.n.e., a Włosi zaproponowali przepis wzbogacono o bazylię, pomidory i ser.

Obecnie sprzedaje się jej 13 milionów sztuk dziennie na całym świecie. Najczęściej wybierane są: neapolitańska, sycylijska, marinara i Margherita. Niektórzy uprawiają nawet seks w pizzerii.

Włosi pobili rekord. Najdłuższa pizza świata miała 1172 metrów i 97 centymetrów. Przygotowano ją w w mieście Massa w Toskanii. Wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnesa. Pokonali Polaków, którzy w Krakowie zrobili pizzę mającą 1010 metrów i 28 centymetrów.

Największa pizza powstała w RPA. Przygotowano ją 1990 roku. Ważyła 12,2 tony. Miała 37,4 metra średnicy.

Pizza pojawiła się nawet w kosmosie. W 2011 roku dostarczono ją astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Taki przysmak „z dowozem” od Pizza Hut kosztował milion dolarów. To z pewnością jedna z najdroższych pizz w historii.

Instytut Badań Pollster sprawdził jaką pizzę jedzą Polacy. 63 procent z nich preferuje ją na cienkim cieście. 30 procent woli delektować się grubym i puszystym. Jedynie 2 procent woli calzone. Jeśli chodzi o smak i składniki, najczęściej wybierają pepperoni. Na cappriciosę decyduje się 15 procent Polaków.

Zagłosuj

Na jakim cieście twoim zdaniem pizza jest najlepsza?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze