Malaria w Polsce. Chorzy marynarze i przypadek śmiertelny

Wojciech Kozicki
22.05.2018  13:15
epidemia w Polsce malaria choroba gorączka objawy
epidemia w Polsce malaria choroba gorączka objawy Fot: East News/Wojciech Moskal

Czy to początek epidemii?

Malaria w Polsce. Jak podaje radiozet.pl, 40-letni Filipińczyk przybył na pokładzie statku z Liberii do portu w Świnoujściu. Przewieziono go do szpitala im. Jana Garduły, ale zmarł, gdy dostał silnego krwotoku.

Ciało denata trafi do Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie. Zostanie wykonana sekcja zwłok, by ustalić dokładną przyczynę zgonu. Początkowo podejrzewano, że chorował na wirusa Eboli, ale teraz najbardziej prawdopodobna wydaje się gorączka krwotoczna, czyli malaria, zwana także zimnicą.

Ustalono, że 20 maja w niedzielę znajdował się w busie na norweskich rejestracjach, którzy przeprawiał się promem Bielik przed Świnę. 

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria w Polsce. Jest odporna na leczenie

Zarząd Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. informuje, iż w dniu 20.05.2018 r. w godzinach wieczornych został przywieziony (prywatnym transportem) na Izbę Przyjęć tutejszego szpitala obywatel Filipin, lat 40. Stan pacjenta był krytyczny. Po reanimacji pacjenta przewieziono na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie powtórnie doszło do zatrzymania krążenia. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa niestety zakończyła się niepowodzeniem. Pacjent zmarł – oświadczyła Prezes Zarządu Dorota Konkolewska . (radiozet.pl)

Zdiagnozowano malarię u innego marynarza z tego samego statku. Trafił do izolatki w Szczecinie w szpitalu przy ulicy Arkońskiej. Jak podaje gs24.pl, w Urzędzie Miasta Świnoujście zwołano posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Malaria - objawy choroby, jak się przenosi?

Jak podaje zdrowiewpodrozy.mp.pl, rocznie w Polsce na malarię choruje kilkadziesiąt osób. Objawy to m.in. gorączka, poty, dreszcze, bóle mięśni i głowy, osłabienie, nudności, biegunka. Może dojść nawet do uszkodzeń narządów wewnętrznych i śpiączki, gdy pasożyty zajmą ośrodkowy układ nerwowy. Portal.abczdrowie.pl podaje, że do zakażenia dochodzi przez ugryzienia komara.

ZOBACZ TEŻ: Możliwa epidemia odry w Polsce

Zagłosuj

Czy obawiasz się epidemii malarii w Polsce?

Liczba głosów:

Malaria - historia choroby:

Przeczytaj więcej
Komentarze