Nosicie soczewki kontaktowe? Szerzy się groźna infekcja, można oślepnąć

Wojciech Kozicki
21.09.2018  12:32
Soczewki i szkła kontaktowe - przez złe zakładanie i brak higieny możliwe choroby oczu i infekcje?
Soczewki i szkła kontaktowe - przez złe zakładanie i brak higieny możliwe choroby oczu i infekcje? Fot: Wikimedia.org

Lekarze ostrzegają, coraz więcej przypadków choroby. 

Szkła kontaktowe mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. W Wielkiej Brytanii specjaliści ze szpitala Moorfields Eye Hospital (Londyn) odnotowują coraz więcej przypadków rzadkiej infekcji (Acanthamoeba keratitis). Może spowodować nawet całkowitą utratę wzroku.

ZOBACZ TEŻ: Przełomowe odkrycie. Nano-krople do oczu zamiast soczewek i okularów

Soczewki i infekcja oka

Infekcja atakuje rogówkę. Powoduje ból i stan zapalny. Jak podaje metro.co.uk, najbardziej narażone są osoby, które noszą soczewki. Mikroorganizmy (Acanthamoeba) powodujące cysty są coraz najczęściej spotykane w wodzie.

Pierwsze przypadki tej infekcji specjaliści z Moorfields Eye Hospital odnotowali już latach 2000-2003. Chorowało wówczas ok. 10 osób rocznie, co opisano na łamach „British Journal of Ophthalmology”. W latach 2011-2016 było już nawet 60 przypadków rocznie.

ZOBACZ TEŻ: Włożyła do oka 27 soczewek

Przypadków tej infekcji oczu jest coraz więcej. Osoby noszące szkła kontaktowe powinny być bardziej świadome zagrożenia takiego jak np. choroby oczu. Muszą dbać o swój narząd wzroku – powiedział profesor John Dart z UCL Institute of Ophthalmology w Moorfields Eye Hospital. (metro.co.uk)

W 2002 roku opublikowano badania, z których wynikało, że problem wspomnianej infekcji może dotyczyć 2-3 osób na 100 tys. Lekarze z Moorfields Eye Hospital twierdzą, że przypadków może być nawet 3 razy więcej. Ryzyko oślepnięcia wynosi 25 procent.

Soczewki kontaktowe jednodniowe – jak prawidłowo używać?

Specjaliści zwracają uwagę, że szkła kontaktowe powinny być czyszczone bardzo ostrożnie i z zachowaniem zasad higieny. Szczególnie istotne jest z jaką wodą mają kontakt. Ryzyko infekcji rośnie na basenach i w saunach, a także podczas kąpieli w domu. Lekarze sugerują, by użytkownicy kupowali soczewki kontaktowe jednodniowe. Pojawił się też postulat, by miały dodatkowe oznakowania na opakowaniach, ponieważ są  „narzędziami medycznymi”.

ZOBACZ TEŻ: Sony opatentowało super szkła kontaktowe  - robią zdjęcia i wideo

Zagłosuj

Nosisz szkła kontaktowe?

Liczba głosów:

Soczewki i groźna infekcja oka:

Pasożyt oka:

Przeczytaj więcej
Komentarze