Hiszpanie znów to zrobili. Odnowiony św. Jerzy przebije "Małpiego Chrystusa"?

Magdalena Kulej
27.06.2018  11:46
Hiszpanie znów to zrobili. Odnowiony św. Jerzy przebije "Małpiego Chrystusa"?
Hiszpanie znów to zrobili. Odnowiony św. Jerzy przebije "Małpiego Chrystusa"? Fot: facebook.com / artusrestauracion.patrimonio

Internauci pękają ze śmiechu.

Świat nie zdążył jeszcze zapomnieć o nieudanej renowacji fresku "Ecce Homo" z sanktuarium Borja, dokonanej w 2012 roku przez 80-letnią malarkę-amatorkę Cecilię Giménez, a na czołówki hiszpańskich gazet trafiła wieść o kolejnym niezwykłym dokonaniu w dziedzinie sztuki.

Jak donosi „El Periódico”, tym razem świetność postanowiono przywrócić drewnianemu posągowi świętego Jerzego na rumaku. Dzieło z początków XVI wieku zdobi kaplicę w miejscowości Estella na północy kraju. Tamtejsze władze parafialne miały zlecić renowację nauczycielowi rękodzieła.

I to prawdopodobnie koniec jego kariery. Internet pęka ze śmiechu, a burmistrz Estelli Koldo Leoz czeka na wyjaśnienia, bo o pozwolenie na renowację, zwłaszcza tak nieudaną, nikt się nie ubiegał

Zobaczymy, czy można to jeszcze naprawić. Nasze dziedzictwo powinno być traktowane odpowiedzialnie, tutaj nie zostało to zrobione – napisał na Twitterze. (twitter.com / @koldinni)

Co przytrafiło się św. Jerzemu z Estelli? Wspaniała rzeźba z XVI wieku straciła całą swą pierwotną polichromię, by stać się tym - napisała na Facebooku grupa konserwatorów z  Pampeluny. (facebook.com / artusrestauracion.patrimonio)

Święty Jerzy z Estelli czy bohater kreskówki?

Stowarzyszenie konserwatorów ACRE, z  uwagi na zniszczenie części dziedzictwa kulturowego Nawarry, zapowiedziało już formalną skargę do sądu. Władze miasteczka i kościoła łapią się za głowę, a internauci nie mogą oprzeć się wrażeniu, że Jerzy, "odświeżony" niczym kilka lat temu "Małpi Chrystus", w swojej lśniącej zbroi mógłby z powodzeniem występować w niejednej kreskówce.

Zagłosuj

Czy autor renowacji rzeźby powinien ponieść konsekwencje?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze