Zatrucia polskimi owocami. Już 13 osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu A

Magdalena Kulej
11.07.2018  12:19
Polskie owoce - zatrucie w Szwecji
Polskie owoce - zatrucie w Szwecji Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Kary nie będzie. 

W Szwecji odnotowano trzynaście przypadków zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A. Wszystkie przypadki związane były z wcześniejszym spożyciem deserów lub koktajli owocowych, które bazowały na mrożonych truskawkach sprowadzanych z Polski – poinformował branżowy serwis Food Safety News.

Wśród poszkodowanych jest dziewięć kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 11 do 92 lat. U 11 z nich zarażenie wirusem zostało już potwierdzone, u kolejnych dwóch osób mowa na razie o podejrzeniu zatrucia. 

Zakażone truskawki z Polski 

Feralna partia truskawek została wycofywana z obrotu, a sprawą zajęły się lokalne władze, szwedzka państwowa agencja zdrowia i narodowa agencja ds. żywności. Wiadomo już, że za dystrybucję owoców odpowiada szwedzka spółka Skogsmat i Uddeholm AB, która odsprzedała je później dostawcom żywności i restauracjom. 

Kary nie będzie, bo władze uznały, że importer zrobił wszystko, co należało do jego obowiązków. Zapowiedziano jednak dokładniejsze inspekcje importowanych truskawek.

ZOBACZ TAKŻE: Groźna bakteria w mrożonych warzywach w Tesco, Lidlu i innych sklepach

Wirus zapalenia wątroby typu A

Zarażenie wirusem zapalenia wątroby typu A, zwane potocznie „chorobą brudnych rąk” czy „żółtaczką pokarmową” jest ściśle związane ze stanem sanitarnym i higienicznym. Zarazić się może jednak każdy, kto nie został zaszczepiony lub nie przechodził tej choroby wcześniej.

Zagłosuj

Jakie owoce jesz zazwyczaj?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze