Zbyt chorzy, by pić. Czeka nas "alkoholowa apokalipsa"

Magdalena Barszczak
23.02.2018  17:25
Tak ewolucja walczy z alkoholizmem. Kac będzie coraz gorszy
Tak ewolucja walczy z alkoholizmem. Kac będzie coraz gorszy Fot: Miłosz Poloch/REPORTER

Kac będzie nie do wytrzymania.

Koniec ery pijaństwa? Być może już niedługo. Zdaniem naukowców z każdym kolejnym pokoleniem kac będzie jeszcze gorszy. Ludzkość tego nie wytrzyma - alarmuje rt.com.

Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli, że enzymy odpowiedzialne za trawienie alkoholu w organizmie są coraz mniej skuteczne. Taki wariant genów wspiera ewolucja. Oznacza to, że już niedługo wyskokowe trunki w ogóle mogą przestać nam smakować.

Przez 10 lat badano genetyczną zmienność człowieka. Nowe warianty genów zaobserwowano w pięciu społeczeństwach na różnych kontynentach. Ich członkowie gorzej się czuli po spożyciu alkoholu. Co z tego wynika? Zmiany nie są uwarunkowane geograficznie, więc najprawdopodobniej ten czarny scenariusz czeka całą ludzkość. Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie Nature, Ecology & Evolution.

kac

Czym jest kac? Alkohol zaczyna być wchłaniany już w jamie ustnej i przełyku. Najwięcej etanolu dostaje się jednak do krwi przez ścianki żołądka i jelita cienkiego. Jeśli enzymy, które rozkładają alkohol są mniej skuteczne, zatrucie alkoholowe trwa dłużej.

Geny są postrzegane jako kluczowe dla rozwiązania problemu alkoholizmu. W listopadzie 2016 r. naukowcy z King's College i Imperial College London zidentyfikowali gen odpowiedzialny za uzależnienia. Powstała wtedy nadzieja, że odkrycie pomoże stworzyć nowe metody leczenia chorych.

A jest się o co martwić. Alkohol zabija coraz więcej osób, także młodych. W Polsce według "Rzeczpospolitej" spożycie procentów w przeliczeniu na mieszkańca jest wyższe niż średnia unijna. Prowadzi to do nawet 10 tysięcy zgonów rocznie.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Jak często pijesz alkohol?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze