Wpływ filmów superbohaterskich na zdrowie. Zaskakująca terapia

Wojciech Kozicki
21.05.2018  11:54
Marvel, MCU, Stan Lee, Spider Man, Iron Man
Marvel, MCU, Stan Lee, Spider Man, Iron Man Fot: East News/FR171005 AP

Oglądając „Avengers: Wojna bez granic” trzeba się mieć na baczności, może zaszkodzić.

Niektórzy uważają oglądanie filmów superbohaterskich za obciach i dziecinadę. Okazuje się jednak, że warto je oglądać. Jak podaje ladbible.com, pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne.

Osoby cierpiące na depresję i różnego rodzaju lęki lepiej radzą sobie z takimi problemami oglądając np. filmy Marvela z serii „Avengers”. Napisała o tym Amy Hensch z „The Mighty”. Pokazywanie bohaterów zwyciężających z pozornie niemożliwymi do pokonania "złolami" jest bardzo motywujące. Jej zdaniem osoby z problemami psychicznymi, powinny znaleźć w sobie wewnętrznego „Mściciela”.

Jeśli spojrzę na swoje życie jak członek drużyny Avengers, zauważam, że mam wyjątkowe umiejętności, mogę dać światu coś od siebie i jestem otoczona przez wspaniałych ludzi – uważa Hensch. (ladbible.com) 

Podobny problem poruszyła również Alicia Raimundo z Huffington Post.

Tak jak Spider-Man mam wielu osobistych wrogów i muszę z nimi walczyć. Są to brak samoakceptacji, lęki, problemy z ciałem, zaburzenia odżywiania, depresja, myśli samobójcze – powiedziała Raimundo. (ladbible.com)

W życiu stara się być jak Iron Man. Inspiruje ją scena, w której Tony Stark przyznał publicznie, że jest bohaterem w zbroi i nie wyparł się swojej drugiej tożsamości. Dało jej to pewność siebie i siłę, by zmagać się z przeciwnościami losu.

Ladbible.com pisząc o filmach z MCU przytoczyło pojęcie z dziedziny psychologii: „Superhero Therapy” (terapia superbohaterska). Wspomina o tym m.in. dr. Janina Scarlet. Jej zdaniem oglądanie zwyciężających herosów w akcji może być dla chorych bardzo motywujące i pomocne.

Filmy o superbohaterach

Istnieją wyniki badań, które dowodzą że filmy z MCU, a nawet DC, powodują istotne zmiany w ciele. Zwiększa się wówczas wydzielanie hormonów (oksytocyna) związanych z miłością i współczuciem, redukujących stres oraz objawy depresji. Scarlet przypomina, że bohaterowie tacy jak Batman, Wonder Woman i Superman zostali stworzeni w USA w latach, gdy obywatele zmagali się z depresją i konieczne było podniesienie ich morale.

Podczas terapii pacjent wybiera bohatera z którym chciałby się utożsamiać. Lekarz na przykładzie postaci pokazuje jak można poradzić sobie z konkretnymi problemami. Zapewne zakończenie „Avengers: Wojna bez granic” lub scena, gdy Thanos zdobył kamień duszy, nie byłoby pomocne w leczeniu.

ZOBACZ TEŻ: Kapitan Anal i Sztywny Hulk. Seks gadżety z Avengers

Zagłosuj

Wolisz DC czy Marvela?

Liczba głosów:

Avengers Infinity War - wyjaśnienie sceny po napisach:

Przeczytaj więcej
Komentarze