Akcja "Tęczowy Piątek" w szkołach. "W każdej klasie jest uczeń LGBTQI"

Wojciech Kozicki
24.10.2018  14:19
Tęczowy Piątek w szkołach - walka z homofobią czy homoseksualna indoktrynacja dzieci?
Tęczowy Piątek w szkołach - walka z homofobią czy homoseksualna indoktrynacja dzieci? Fot: kph.org.pl

26 października w polskich szkołach będzie przeprowadzona akcja Tęczowy Piątek. Organizatorem jest Kampania Przeciw Homofobii. Jej celem jest walka z dyskryminacją osób z inną orientacją seksualną.

Jak podaje „Gazeta Wrocławska”, akcja będzie przeprowadzona po raz trzeci, tym razem aż w 211 szkołach w Polsce. Nauczyciele i nauczycielki mają pokazywać dzieciom, że placówki edukacyjne są miejscem, gdzie każdy może być sobą.

Joanna Skonnieczna z Kampanii Przeciw Homofobii powiedziała, że to sygnał dla młodych osób LGBTQI. Dowiedzą się w ten sposób, że mają wsparcie u dorosłych i rówieśników.

ZOBACZ TEŻ: Działacze LGBT walczą ze słowem "wagina". Mają szokujący zamiennik

Uczniowie LGBTQI w polskich szkołach i homofobia

Zdaniem organizatorów taka akcja jest potrzebna, bo w każdej klasie jest przynajmniej jeden uczeń ze środowisk LGBTQI. Powołują się na wypowiedzi uczniów, którzy zwracają uwagę na problem homofobii w szkołach.

Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wyczekiwana przez uczniów i uczennice akcja odbędzie się już w ten piątek 26 października. I to w rekordowej liczbie szkół, bo aż w 211. Tego dnia na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich -  piszą organizatorzy akcji na stronie kph.org.pl.

Szkoły i Tęczowy Piątek

Szkoły, które zgłosiły się do organizatorów, dostały zestaw materiałów, które pomogą w prowadzeniu zajęć. Nauczyciele będą mieć do dyspozycji np. broszury "My rodzice. Pytania i odpowiedzi rodziców lesbijek, gejów i osób biseksualnych", "Ramię w ramię po równość. Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT", a także "Młodzież LGBTQ w mojej szkole może na mnie liczyć! Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek". Na ścianach mogą wisieć plakaty „Jestem wspierającym nauczycielem” oraz „Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom”.

Krytyka Tęczowego Piątku - "tęczowa indoktrynacja dzieci"?

Nie wszystkim podoba się taka akcja w szkołach. Portal wpolityce.pl pisze o „homoseksualnej indoktrynacji dzieci”. Działania Kampanii Przeciw Homofobii nazywa „gejowską inicjatywą”. „Polonia Chritiana” zachęca rodziców do czujności i sprzeciwia się promowania „tęczowej ideologii” wśród dzieci.

Już w 2016 roku poseł Robert Winnicki krytykował „Tęczowy Piątek”. Jego zdaniem równie dobrze można dzieciom urządzić piątki z wódką lub narkotykami. Akcję uważa za obyczajowe zdziczenie i chory wymysł promujący dewiacje. Apelował, by chronić dzieci przed propagandą promującą seksualne rozpasanie i nietradycyjne zachowania seksualne.

ZOBACZ TEŻ: Transseksualna kandydatka na prezydenta Krakowa. Uczy gejów dotyku

Tęczowy Piątek w polskich szkołach:

Poseł Robert Winnicki kontra Tęczowy Piątek:

Przeczytaj więcej
Komentarze