Pod 997 nie będzie policji. Ważne zmiany

Wojciech Kozicki
30.04.2018  11:00
Numer 997 i telefon na policję
Numer 997 i telefon na policję Fot: East News/Adam Staskiewicz

Nowe zasady przyjmowania zgłoszeń. To będzie prawdziwa rewolucja.

Jeszcze w 2018 roku numer 997 będzie przełączony do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Jak podaje RP.pl, nie zostanie jednak wyłączony, a zmieni się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia.

Nowe zasady odciążają policjantów, którzy zostają zwolnieni od masowej obsługi nieuzasadnionych zgłoszeń – powiedział komendant Wojewódzkiej Policji w Opolu inspektor Jarosław Kaleta.

Rząd chce odciążyć pracę policyjnych dyspozytorów. Będą otrzymywali z CPR jedynie zgłoszenia alarmowe o sytuacjach zagrażających życiu, zdrowiu, mieniu, bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Ma to również wyeliminować bezpośrednie kierowanie do zgłoszeń fałszywych i niezasadnych. Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2017 roku dyspozytorzy odebrali 8,5 miliona fałszywych zgłoszeń (45 procent wszystkich).

ZOBACZ TEŻ: Policja oskarżyła myszy o zjedzenie marihuany

Telefon na policję

Dzięki pośrednictwu systemu teleinformatycznego o zdarzeniu powiadamiane będą odpowiednie służby. Czas oczekiwania na połączenie będzie krótszy. Jeśli liczba zgłoszeń będzie duża, system połączy operatora z innego województwa.

Jak poinformowała wyborcza.pl, nowe rozwiązanie wdrażane jest już od 20 kwietnia. Uruchomił je już opolski urząd wojewódzki. Zaczęło działać także na Śląsku.

Zagłosuj

Czy dzwoniłeś kiedyś pod numer 997?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze