Atak na World Trade Center. Historia mężczyzny, który skoczył z WTC

Wojciech Kozicki
11.09.2018  13:58
the falling man world trade center atak
the falling man world trade center atak Fot: Youtube.com

The Falling Man - jedno z najbardziej szokujących zdjęć w historii.

Zamach na World Trade Center z 11 września. Gdy uderzyły porwane samoloty, windy przestały działać, wyjścia ewakuacyjne były zablokowane, a wiele osób utknęło w budynkach. Temperatura sięgała kilku tysięcy stopni, żelbetonowe elementy zaczęły się topić. Nie wszyscy chcieli umierać w męczarniach. Niektóre osoby wybrały samobójczy skok z WTC. W 17. rocznicę zamachu media przypominają historię Spadającego Mężczyzny.

ZOBACZ TEŻ: Tak Ameryka upamiętniła ofiary zamachu z 11 września. Poruszające zdjęcia z 17 rocznicy ataków na WTC

Fotograf Associated Press Richard Drew

Na miejsce został wezwany fotograf Associated Press Richard Drew. Robił zdjęcia osobom, które skakały z płonącego World Trade Center po ataku. Mówi się na nich „Jumpers”. Było to ok. 200 osób. Kobieta.wp.pl przypomina, że nie dla wszystkich był to świadomy wybór. Niektórzy tracili równowagę lub z budynku wyrzuciła ich siła wybuchu.

Richard Drew był także obecny podczas zabójstwa Roberta F. Kennedy’ego. Jak podaje esquire.com, został obryzgany krwią, gdy kula trafiła głowę ofiary.

Naciska migawkę. Pstryka w zapamiętaniu. Potem okaże się, że zanim dotrze do niego charakterystyczne mlaśnięcie towarzyszące rozbijaniu się ciał, każdej zauważonej postaci zdążył zrobić od 9 do 12 ujęć – pisze Karolina Błaszkiewicz z „Wirtualnej Polski”.

„The Falling Man” - wstrząsające zdjęcie z WTC

To właśnie Drew jest autorem fotografii „The Falling Man”. Widać na nim mężczyznę, który wyskoczył z wieży World Trade Center. Spadał z prędkością 150 mil na godzinę. Fotografia trafiła na okładkę "The New York Times".

Nie dało się ustalić kim był Spadający Mężczyzna. Kanadyjski reporter Peter Cheney twierdził jednak, że to Norberto Hernandez z restauracji "Windows on the world". Pracował na 106 i 107 piętrze. Pojawił się też o nim słynny tekst "The Falling Man. Unforgettable Story". 

Rodzina Hernandeza twierdzi, że to nie on skoczył z World Trade Center. Ich zdaniem był zbyt religijny, by popełnić samobójstwo. Jak podaje esquire.com, wkrótce znaleziono szczątki Hernandeza (tors i ręka) i potwierdzono, że to był on. Fotograf pojawił się z jego zdjęciem na pogrzebie, ale rodzina go przepędziła.

To g*wno, to nie mój ojciec– powiedziała wówczas córka Hernandeza. (esquire.com)

Szef kuchni Michael Lomonaco z "Windows on the world" (przeżył, bo spóźnił się do pracy) twierdzi, że Spadający Mężczyzna to inżynier dźwięku Jonathan Briley. Jego matka w jednym z wywiadów powiedziała, że nie ma to już znaczenia.

ZOBACZ TEŻ: Szokujące nagranie z ataku na WTC. Opublikowano je po 17 latach

Atak na World Trade Center - The Falling Man

Przeczytaj więcej
Komentarze