Ksiądz do dziewczynek: „Traktuj molestującego z szacunkiem”. Burza wokół książki dla dzieci

Magdalena Kulej
02.10.2018  12:26
Ksiądz do dziewczynek: „Traktuj molestującego z szacunkiem”. Burza wokół książki dla dzieci
Ksiądz do dziewczynek: „Traktuj molestującego z szacunkiem”. Burza wokół książki dla dzieci Fot: twitter.com/@DorotaLoboda, fb/Jean Benoît Casterman

Poradnik "uczuciowo-seksualny" otrzymali uczniowie 8 klasy.

Co robić, gdy pada się ofiarą molestowania seksualnego? Być miłą, a molestującego traktować z szacunkiem, by go czasem nie zranić – tak twierdzi ksiądz Jean-Benoit Casterman, który swoje porady opublikował w książce "Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny".

Sprawę nagłośniła w mediach społecznościowych jedna z inicjatorek i liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie, Dorota Łoboda. Jak zapewnia, dzieci z 8 klasy otrzymały ten poradnik "po warsztatach finansowanych przez urząd dzielnicy przeprowadzonych w szkole publicznej w czasie obowiązkowych lekcji".

Katolickie Wydawnictwo M z Krakowa, które wydało książkę w Polsce, reklamuje ją jako pozycję skierowaną do dzieci "powyżej 14 roku życia, dla wychowawców, rodziców i katechetów". Łoboda przytoczyła na Twitterze kilka kontrowersyjnych fragmentów, które błyskawicznie wywołały w sieci burzę.

Nie po to płacę za karate córki, żeby była miła – pisze Mariusz. (twitter.com/@MarioZet73)

Pozostali internauci mają na ten temat podobne zdanie, choć wyrażają je już w bardziej wulgarny sposób. 

Redakcja portalu Gazeta.pl zwróciła się o komentarz w sprawie do Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, który zorganizował warsztaty Archipelag Skarbów, w ramach których rozdawano książkę dzieciom.

Wyrażamy szczere ubolewanie, że książka "Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny" została wręczona podczas programu profilaktycznego Archipelag Skarbów. Książka ta nie jest częścią programu Archipelag Skarbów i żaden jej egzemplarz nie powinien być wręczony podczas programu - tym bardziej, że już ponad 3 lata temu w sprawie tej konkretnej książki przekazana została wszystkim trenerom programu oficjalna, negatywna opinia instytutu co do zawartych w niej błędów i stwierdzeń sprzecznych z wiedzą o skutecznej profilaktyce – napisano w oświadczeniu. (gazeta.pl)

W rozmowie z dziennikarzami zapewniono, że osoby odpowiedzialne za przekazanie książek dzieciom poniosą konsekwencje.

Przeczytaj więcej
Komentarze