Przeszczep penisa i moszny. Pierwszy taki zabieg na świecie

Wojciech Kozicki
24.04.2018  15:32
Operacja penisa jądres i moszny
Operacja penisa jądres i moszny Fot: Pixabay.com

Nie chcieli zająć się jego jądrami.

Transplantologia rozwija się w zawrotnym tempie. Zespół chirurgów z John Hopkins University w Baltimore przeprowadził 14-godzinny zabieg, który nosi nazwę „unaczyniona allotransplantacja kompozytowa”. Wykonali przeszczep penisa i moszny. Pacjentem był ranny weteran, który ucierpiał na skutek wybuchu bomby w Afganistanie. Podczas operacji otrzymał narząd od martwego dawcy.

Jak podaje independent.co.uk, zabieg był bardzo skomplikowany. Trzeba było przeszczepić także część podbrzusza, skórę, mięśnie, naczynia krwionośne, nerwy i kości.

Operacja jąder, moszny i penisa - przeszczep

Pacjent przeżył i czuje się dobrze. Będzie do siebie dochodził od 6 do 12 miesięcy. Zabieg przeprowadzało 14 chirurgów. Dzięki ich pracy pacjent prawdopodobnie odzyska w przyszłości funkcje seksualne. Nie przeszczepili jednak jąder ze względów etycznych. Nie będzie mógł już mieć dzieci.

Przeszczep był dla tego pacjenta jedyną nadzieją na powrót do życia erotycznego. W przypadku rekonstrukcji musiałby używać protezy i rosłoby ryzyko infekcji,

W 2016 roku Massachusetts General Hospital wykonaną pierwszą w tym kraju udaną transplantację penisa. Trwała 15-godzin i więzło w niej udział 50 lekarzy. Podobny zabieg przeprowadzono w 2015 roku w Afryce, a pacjent wkrótce został ojcem.

ZOBACZ TEŻ: Lekarze planują przeszczep głowy

Przeczytaj więcej
Komentarze