„Twój Vincent” nominowany do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy film animowany

Mateusz Patyk
23.01.2018  15:26
Twój Vincent
Twój Vincent Fot: Next Film / mat. prasowe

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy filmowej doceniła polsko-brytyjską produkcję.

Lista kandydatów do złotej statuetki została ogłoszona. Wśród szczęśliwców pojawił się też dobrze znany nad Wisłą tytuł: „Twój Vincent”. Jak podaje rmf24.pl, to pierwszy w historii pełnometrażowy film stworzony techniką malarską.

Oprócz barwnej historii słynnego artysty, szansę na Oscara w 2018 roku mają także animacje: „Coco”, „Fernando”, „The Breadwinner” i „Dzieciak rządzi”.

Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana składa się z 65 tys. obrazów stworzonych przez 125 malarzy z 20 krajów, którym udało się „ożywić” ponad 100 dzieł Vincenta van Gogha. Tegoroczny kandydat do Oscara na początku grudnia otrzymał Europejską Nagrodę Filmową, był również nominowany do Złotych Globów.

„Twój Vincent” może pochwalić się sporymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej. Wiadomo już, że animacja Kobieli stała się najlepiej zarabiającą produkcją w historii polskiej kinematografii. Zyski z całego świata przekroczyły 20 mln dolarów, bijąc tym samym rekord ustanowiony wcześniej przez „Idę” (15,3 mln dolarów).

Jubileuszowa, 90. gala wręczenia statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 4 marca 2018 roku. Trzymamy kciuki!

Zobacz zwiastun polskiego kandydata do tegorocznego Oscara:

Zagłosuj

Czy „Twój Vincent” ma szansę na Oscara?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze