Ile MON wydaje na agencje ochrony pilnujące wojska? Szokujące kwoty

Wojciech Kozicki
30.10.2018  14:55
Wydatki Wojska Polskiego na ochronę
Wydatki Wojska Polskiego na ochronę Fot: Facebook.com/MMA-bądź na bieżąco

Ministerstwo Obrony Narodowej wydaje pieniądze na ochronę SUFO. Wydatki na ochronę wojska w Polsce rosną. „Gazeta Prawna” ujawniła szokujące dane.

MON zatrudnia specjalistyczne formacje ochronne do pilnowania obiektów wojskowych.  Przez ostatnie 4 lata przeznaczane na nie wydatki wzrosły o ponad 100 procent, co spowodowało m.in. podniesienie płacy minimalnej (wzrosły też stawki w ochronie). Rocznie idzie więc na Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne (SUFO) nawet 537 milionów złotych.

Jak przypomina gazetaprawna.pl, SUFO wprowadzono, gdy nastąpiła likwidacja zasadniczej służby wojskowej. Usługi takich formacji były tańsze niż warta wojskowa. Gdyby dzisiaj warty pełnili zawodowi żołnierze, koszt mógłby wynieść nawet 2 miliardy złotych rocznie, co potwierdził Karosław Zeidler z Zespołu Informacji Publicznej Centrum Operacyjnego MON.

Pracownicy SUFO

Pracownicy SUFO muszą przejść egzamin z wynikiem 100 procent oraz posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Z tego powodu nie zarabiają najniżej krajowej stawki,

To, że wojsko nie ochrania się samo, nie musi świadczyć o jego słabej kondycji. Amerykańskie bazy w Polsce również są pilnowane przez prywatne firmy ochroniarskie.

Portal wpolityce.pl w 2016 roku informował, że MON planowało rezygnację z usług agencji ochrony. Strategicznych jednostek mieli pilnować wojskowi w ramach szkolenia programowego. Jak podaje money.pl, w 2017 roku okazało się, że armia nie wiedziała o planach MON.

ZOBACZ TEŻ: Ochroniarze Dudy sprawdzali Ewę Farnę. "Widzieli moje majtki"

Polskie wojsko:

Przeczytaj więcej
Komentarze