Uczelnia Rydzyka otwiera nowy kierunek. Państwo zapłaci, proboszcz będzie "rekrutował"

Wojciech Kozicki
16.10.2018  15:04
Tadeusz Rydzyk i kolejne pieniądze od państwa
Tadeusz Rydzyk i kolejne pieniądze od państwa Fot: East News/ADAM GUZ/REPORTER

Tadeusz Rydzyk (Radio Maryja, Lux Veritatis, Telewizja TRWAM)  dostanie kolejne dofinansowanie. Tym razem pieniądze otrzyma Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", na uczelni Rydzyka w październiku zostanie otworzony nowy kierunek (studia podyplomowe ekonomiczne). Będzie to „Polityka gospodarcza, finanse, i bankowość”. Dopłaci do niego Narodowy Bank Polski (246 tys. złotych). Czy to efekt ostatnich narzekań Rydzyka na to, że państwo daje za mało na jego uczelnię, a za dużo „na lewactwo”?

ZOBACZ TEŻ: Kolejna dotacja dla Rydzyka od państwa. "165 milionów w 3 lata"

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - nowy kierunek i rekrutacja

Aby dostać się na nowy kierunek nie wystarczą wyniki i wiara w siebie. Konieczna będzie opinia proboszcza. Jeśli ktoś np. nie przyjął księdza po kolędzie, może mieć problemy z dostaniem się na studia u redemptorysty z Torunia.

Ci, którym się uda, poznają podstawy finansów, prawo bankowe, zasady etyki w biznesie oraz dowiedzą się, czym jest patriotyzm gospodarczy. Nie wiadomo jeszcze, jakich spotkają wykładowców. „Gazeta Wyborcza” chciała poznać ich nazwiska, ale przedstawiciel uczelni nie podał ich ze względu na RODO.

Jeśli prywatna uczelnia za własne pieniądze chciałaby otworzyć jakiś kierunek i wydawać swoje certyfikaty, może stawiać sobie różne wymogi. Ale gdy na taki kierunek pieniądze daje administracja państwowa i kończy się on wydaniem dyplomu akceptowanego przez państwowy system oświaty, to wymóg, aby proboszcz wydał nam opinię, uważam za absolutny skandal. To dla mnie nie do pojęcia  - skomentował dla „Gazety Wyborczej” prof. Marcin Król z Uniwersytetu Warszawskiego.

Studia w Toruniu u Rydzyka darmowe nie są. Nauka na studiach podyplomowych potrwa 2 semestry. Trzeba będzie w sumie zapłacić 500 złotych. To jednak nie koniec opłat. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, za zaświadczenie od proboszcza można złożyć dobrowolną ofiarę „co łaska”.

ZOBACZ TEŻ: Pieniądze dla Rydzyka od Ministerstwa Sprawiedliwości. Będzie walczył z przestępczością?

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - kierunki i specjalności:

Przeczytaj więcej
Komentarze