Unia Europejska i nowe przepisy. Kolejne żarówki zakazane

Wojciech Kozicki
23.08.2018  11:48
unia europejska prawo przepisy żarówki
unia europejska prawo przepisy żarówki Fot: East News/Chameleons Eye / Rex Features

Nie wszyscy uważają, że zakaz będzie miał pozytywne skutki.

Unia Europejska – nowe przepisy, kolejny zakaz. Od 1 września znikają żarówki halogenowe. Jak podaje theguardian.com, kończy się ich prawie 60-letnia kariera na rynku. Bruksela nakazuje używanie żarówek LED. Stare żarówki nie znikną jednak od razu ze sklepów i będzie można sprzedawać je do wyczerpania zapasów.

Unia Europejska - żarówki

Unijni urzędnicy twierdzą, że nowe przepisy pozwolą użytkownikom na oszczędności, a także przysłużą się ochronie środowiska. Zgodnie z obliczeniami firmy Phillips,  gospodarstwo domowe dzięki przestawieniu się na LED-y  może zaoszczędzić ponad 500 złotych rocznie. Ich żywotność ma wynosić nawet 15-20 lat i zużywają przy tym pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Zmiana zapobiegnie uwalnianiu do atmosfery 15 milionów ton dwutlenku węgla rocznie.

Unijny zakaz spotkał się z krytyką internautów. Twierdzą, ze LED-y nie działają tak długo jak zapewniają Unia Europejska i producenci. Uważają, że są drogie i będzie to problem dla najbiedniejszych użytkowników. Zwrócił na to uwagę również Jonathan Bullock z Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem Europejczycy powinni mieć możliwość wyboru.

ZOBACZ TEŻ: Unia Europejska i podatek od linków - będzie cenzura w internecie?

Zagłosuj

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze