Rząd bierze się za nowożeńców. Skarbówka kontroluje wesela

Wojciech Kozicki
09.10.2018  14:38
Ślub i wesele - fiskus sprawdza faktury, podatki i pieniądze
Ślub i wesele - fiskus sprawdza faktury, podatki i pieniądze Fot: Pixabay.com

Imprezy weselne pod kontrolą. Fiskus będzie sprawdzał, czy firmy, organizatorzy i zespoły muzyczne płacą podatki. Są wysyłane listy do nowożeńców. Urzędnicy podkreślają, że jest to prośba, a nie wchodzenie z butami w cudze życie.

Jak podaje gazetaprawna.pl, Łódzki Urząd Skarbowy wysłał pisma do nowożeńców. Urzędnicy chcą wiedzieć, kiedy i w jakiej sali odbyło się wesele, czy była filmowana i jaki grał zespół muzyczny. Oczywiście trzeba podać, ile wydało się na wesele i związane z tym usługi i czy ma się potwierdzenie wszystkich opłat. Ma to być walka z szarą strefą w branży weselnej.

W przypadku zespołów weselnych trzeba podać dane osobowe członków i numery kontaktowe. Skarbówka chce wiedzieć, czy podpisano umowę i czy nowożeńcy otrzymali pokwitowanie za wykonaną usługę.

ZOBACZ TEŻ: Policjant zatrzymał parę młodą w drodze na ślub. Szukał trójkąta

Kontrola firm weselnych

To nie pierwszy taki przypadek w Polsce. Na podobny krok zdecydowały się także izby administracji skarbowej (IAS) w Kielcach i w Krakowie. Ma to nie być jednak atak na nowożeńców, ale po prostu kontrola firm weselnych.

Prezenty weselne i podatek

Gazetaprawna.pl pisze, że kontroli nie podlegają prezenty weselne, które nie są opodatkowane. Ksiegowosc.infor.pl zwraca jednak uwagę, że mogą one stanowić darowiznę podlegającą opodatkowaniu. Zależy ona od wartości prezentu i i stopnia pokrewieństwa nowożeńców z darczyńcami.

Nikt nie będzie ściągał podatku od bukietu kwiatów lub książek. Jeśli jednak prezentem ślubnym jest np. samochód lub mieszkanie, podatek od nieujawnionego przychodu może wynosić nawet 75 procent.

Jeśli jednak ich wartość podarowana od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy ustawowy limit, na nowożeńcach spoczywa obowiązek zgłoszenia się do urzędu skarbowego wraz ze stosowną deklaracją (SD-3 lub SD-Z2). Musimy tego dokonać w ciągu miesiąca począwszy od dnia powstania obowiązku podatkowego – informuje ksiegowosc.infor.pl.

Urząd Skarbowy w Zakopanem 

Jak podaje dziennikpolski24.pl, Urząd Skarbowy w Zakopanem wziął się m.in. za muzyków weselnych. Sprawdzano, czy wystawiali rachunki nowożeńcom. Podobno na takie działania naciskało Ministerstwo Finansów.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Money.pl przypomina, że Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim wzywał pary, które brały ślub w 2016 roku, by wyjaśniły, skąd wzięły pieniądze na wesele, ile kosztował fotograf, jaka była cena za jedzenie, itd. Naczelnik urzędu tłumaczył, że były wówczas zbierane dowody w sprawie jednej firmy z branży weselnej. Domagano się jednak od nowożeńców rachunków i faktur.

Osobom, które odmówiły współpracy, miała grozić kara w wysokości 2,8 tys. złotych. Pismo dotarło do 345 podatników.

ZOBACZ TEŻ: Trzech gejów wzięło ze sobą ślub

W 2016 roku podczas takich kontroli wykryto na przykład, że przedsiębiorca nie ewidencjonował niektórych imprez i zaniżył deklarację podatkową wysłaną do urzędu skarbowego. Po zakończeniu kontroli skarbowej musiał złożyć korektę deklaracji na wyższą wartość sprzedanych usług. Ta korekta opiewała na sumę około 70 tysięcy złotych – tłumaczy rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Anna Stępień. (warszawa.naszemiasto.pl)

Urząd może w ten sposób zwracać się do podmiotów fizycznych, jeśli przeprowadzenie czynności procesowych jest niemożliwe lub utrudnione. Okazuje się, że w Łodzi toczy się m.in. postępowanie przygotowawcze w sprawie popełnienia czynów zabronionych, które są związane z nieprowadzeniem ewidencji podatkowej przed podmioty świadczące usługi organizacji i obsługi imprez okolicznościowych. Organizatorzy imprez nie ewidencjonują usług i nie rozliczają się według właściwych stawek VAT. Zdarza im się również zawyżać koszty podatkowe.

Działalność artystyczna i podatki

Dziennikpolski24.pl przytoczył wypowiedź przewodniczącego zakopiańskiej rady miasta. Grzegorz Jóźkiewicz to prywatnie wokalista zespołu weselnego Boomerang. Twierdzi, że w oświadczeniu podatkowym popełnił błąd, pisząc o dochodach pochodzących wyłącznie z firmy budowlanej. Okazało się, że w ramach dochodów ze wspomnianej firmy prowadzi również „działalność artystyczną”.

ZOBACZ TEŻ: Masowy ślub z drzewami

Weselne i ślubne wpadki - śmieszne filmy:

Przeczytaj więcej
Komentarze