Sensacyjne doniesienia naukowców. Sprzątanie szkodzi tak samo jak palenie

Magdalena Barszczak
19.02.2018  16:31
Używanie środków czyszczących szkodzi tak, jak wypalenie 20 papierosów
Używanie środków czyszczących szkodzi tak, jak wypalenie 20 papierosów Fot: East News

Eksperci przebadali tysiące osób w średnim wieku.

Regularne używanie detergentów podczas sprzątania szkodzi tak samo jak wypalenie paczki papierosów - wynika z badań Uniwersytetu w Bergen. Zdaniem Norwegów na uszkodzenia płuc w tym wypadku bardziej narażone są kobiety.

Jak informuje BBC.com, naukowcy przebadali 6000 osób (kobiet i mężczyzn) w wieku ponad 30 lat, którzy korzystali z chemikaliów przez dwie dekady. Zauważyli, że obcowanie z płynami czy aerozolami, używanymi do mycia powierzchni w łazienkach czy kuchniach, jest tak samo szkodliwe, jak wypalenie 20 papierosów.

Eksperci mierzyli funkcje płuc, testując ilość wydychanego powietrza. Następnie zapytali uczestników badania o częstotliwość stosowania środków czyszczących. Okazało się, że kobiety, które używały ich regularnie, miały znacznie zmniejszoną pojemność płuc. Działo się to zarówno u pań sprzątających w domu, jak i profesjonalnych sprzątaczek.

Co ciekawe, stosowanie tych produktów nie miało wpływu na płuca mężczyzn. Byli oni mniej wrażliwi na działanie oparów niż kobiety.

palenie

Trwałe zmiany

Eksperci sugerują, że długotrwałe narażenie na detergenty powoduje nieodwracalne uszkodzenia. Według dailymail.co.uk substancje drażniące, m.in. amoniak czy wybielacz mogą tworzyć zwłóknienia w tkance płucnej

Te chemikalia są zwykle niepotrzebne, ściereczki z mikrofibry i woda wystarczą w większości przypadków - uważa jeden z autorów badania Oistein Svanes. (BBC.com)

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopismach wynika z badań w czasopismach American Thoracic Society's American Journal of Respiratory i Critical Care Medicine.

kosciotrup z mopem

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Jak często sprzątasz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze