W jej oku znaleziono 14 wijących się pasożytów. To pierwszy taki przypadek w historii

Mateusz Patyk
13.02.2018  13:46
Abby Beckley
Abby Beckley Fot: facebook.com / Abby Beckley, twitter.com / @beckleyabby

Naukowcy twierdzą, że została zainfekowana podczas konnej przejażdżki.

26-letnia Abby Beckley z Oregonu (USA) jest pierwszą w historii medycyny osobą, która stała się nosicielką rzadkiego robaka pasożytującego zazwyczaj w gałce ocznej u bydła. Jak podaje time.com, nigdy wcześniej organizmy te nie zostały przeniesione na ludzi. Wszystko wskazuje na to, że tym razem gatunek pasożyta o nazwie Thelazia gulosa przedostał się do oka kobiety na ciele muchy.

W sumie z oka Amerykanki wyciągnięto aż 14 osobników. Pierwszego z nich Abby zauważyła już w sierpniu 2016 roku, gdy ze swędzącym okiem zgłosiła się do lekarza. Wcześniej sama usunęła mierzącego 1,27 cm pasożyta. Pozbycie się wszystkich zajęło łącznie 20 dni.

Thelazia gulosa
Thelazia gulosa Fot: AP/East News

Strona independent.co.uk przytacza raport Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowany przez czasopismo „American Journal of Tropical Medicine and Gygiene”. Dopiero teraz ten wyjątkowy przypadek ujrzał światło dzienne.

Nie mogli usunąć ich wszystkich (pasożytów) jednocześnie. Trzeba było wyjmować je po kolei, gdy tylko się pojawiły na powierzchni oka - powiedział telewizji CBS główny autor naukowego raportu, Richard Bradbury. (independent.co.uk)

robak w oku
robak w oku Fot: Dr John Hoyt / CDC

Musiało minąć kilka miesięcy nim ostatecznie potwierdzono, że znaleziony w oku pacjentki robak należy do niespotykanego wcześniej u człowieka gatunku pasożytów. Bytujące wewnątrz gałki ocznej bydła organizmy przenoszone są przez muchy, które odżywiają się nawilżającymi oko łzami.

Według naukowców do zakażenia doszło podczas przejażdżki konnej Abby niedaleko miasta Gold Beach w południowym Oregonie - terenie słynącym z hodowli bydła przez farmerów.

Abby Beckley
Abby Beckley Fot: twitter.com / @beckleyabby

Pasożyty należące do rodziny Thelazia były już znajdowane w gałkach ocznych u ludzi, jednak przypadki te należą do ekstremalnej rzadkości. Według danych przytoczonych przez „Independent”, w całej Europie i Azji odnotowano tylko 160 infekcji związanych z tego rodzaju robakami. W Stanach Zjednoczonych było to łącznie 11 przypadków.

Eksperci uspokajają, że szybko wykryte pasożyty oczne u ludzi nie są groźne. Wywołują podrażnienie, ale nie są odpowiedzialne za trwałe uszkodzenia. Jeżeli natomiast pacjent nie zostanie poddany terapii i usunięciu robaków, może nastąpić tzw. bliznowacenie rogówki, a nawet ślepota nosiciela.

Na szczęście u Abby Beckley nie wykryto nowych symptomów od czasu pozbycia się 14 pasożytów z jej oka.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Przeczytaj więcej
Komentarze