Walentynki w Środę Popielcową. Jak rozwiązać ten dylemat?

Magdalena Barszczak
13.02.2018  11:35
Walentynki a Środa Popielcowa. Czy katolików obowiązuje post?
Walentynki a Środa Popielcowa. Czy katolików obowiązuje post? Fot: Pixabay.com

Czy katolik może liczyć na dyspensę?

W tym roku walentynki wypadają tego samego dnia co Środa Popielcowa. Wiele osób zastanawia się więc, czy to radosne święto można pogodzić z pierwszym dniem Wielkiego Postu. Czy katolik może liczyć na dyspensę, żeby uczcić święto zakochanych?

Środa Popielcowa jest ruchomym świętem. Wypada między 5 lutego a 10 marca. To zakończenie karnawału i hucznych imprez oraz początek Wielkiego Postu i czterdziestodniowej pokuty. Głowy wiernych są posypywane popiołem. W tym roku ten dzień wypada 14 lutego, więc wyznawcy Kościoła katolickiego próbują odpowiedzieć na pytanie, jak się zachować. 

Walentynki w Środę Popielcową. Jak rozwiązać ten dylemat?
Walentynki w Środę Popielcową. Jak rozwiązać ten dylemat? Fot: East News

Walentynki a Środa Popielcowa. Czy katolików obowiązuje post?

Teolog moralista z KUL prof. Andrzej Derdziuk uważa, że katolicy mogą obchodzić walentynki tego dnia, jednak muszą pamiętać o kilku zasadach.

Ponieważ w tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową, to ze względu na ten szczególny dzień pokuty katolicy winni zachować powagę dnia i choć nic nie przeszkadza w składaniu sobie życzeń oraz ofiarowaniu prezentów jako oznak sympatii i miłości, to jednak powinno się unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych, ze względu na solidarność z Chrystusem, który zaprasza nas do modlitwy i postu – wyjaśnił w rozmowie z portalem Gosc.pl.

Jeśli katolik planuje uroczystą kolację z ukochaną osobą, powinien mieć na uwadze ścisły post, jaki należy zachować w Środę Popielcową.

Oznacza to zatem w tym konkretnym przypadku powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych i picia napojów alkoholowych oraz hucznych zabaw i urządzanych przyjęć - podsumował prof. Derdziuk. (gosc.pl)

Teolog dodał, że dopuszczalne jest spożycie jednego posiłku do syta i dwóch nieco skromniejszych.

Walentynki w Środę Popielcową. Co z postem?
Walentynki w Środę Popielcową. Co z postem? Fot: Pixabay.com

Czy katolicy mogą liczyć na dyspensę w walentynki?

Dyspensy nie ma, chyba że ze względu na wiek. Post nie obowiązuje małych dzieci i osób po 60 roku życia. Proboszcz parafii w Suwałkach ma jednak inną propozycję dla katolików, którzy chcą miło spędzić czas w walentynki z drugą połową, a przy tym nie rezygnować z mięsa lub alkoholu.

Dzień zakochanych można, a nawet trzeba celebrować we wtorek, czyli w jego wigilię - radzi ksiądz Lech Łuba. (gazeta.pl)

W rozmowie z gazetą "Współczesną" duchowny przypomina, by nie rezygnować z miłych gestów kojarzących się ze świętem zakochanych. Przypomina, że patronem 14 lutego jest św. Walenty i nawet radzi sprawić ukochanej osobie miłą niespodziankę.

walentynki

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Będziesz obchodzić walentynki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze