Śmiertelny wirus w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega

Magdalena Kulej
22.08.2018  09:52
komar wirus
komar wirus Fot: AFP/EAST NEWS

Coraz więcej przypadków zakażeń na kontynencie. 

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegają przed śmiertelnie groźnym wirusem. Jak donosi TVN24 BiS, w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków zakażeń tzw. wirusem Zachodniego Nilu.

Tylko od początku 2018 roku na kontynencie doszło już do 401 zakażeń. Najgorzej sytuacja wygląda w Serbii. Tam odnotowano aż 126 przypadków. Niewiele mniej, bo 123, we Włoszech, a 90 w Grecji. Spośród wszystkich dotkniętych wirusem zmarły 22 osoby.

ZOBACZ TEŻ: Epidemia wirusa Nipah (NiV) w Indiach 

Wirus Zachodniego Nilu – co to jest?

Wirus Zachodniego Nilu to choroba przenoszona przez komary. Niestety wysokie temperatury, które przez ostatnie tygodnie doskwierały w Europie stały się dla tych insektów idealnymi warunkami do życia.

Narażeni na zakażenie wirusem są przede wszystkim podróżujący, ale również osoby starsze, chorzy na cukrzycę oraz ci, którzy w przeszłości byli poddani przeszczepom organów.

Wirus Zachodniego Nilu - objawy i powikłania

Jak przebiega choroba? W przypadku 80% zakażonych zwykle nie występują objawy lub są to delikatne infekcje z towarzyszącą im gorączką. W niektórych przypadkach może jednak dojść do groźnych powikłań. Mowa tu między innymi o zapaleniu mięśnia sercowego, zapaleniu wątroby, zapaleniu opon mózgowych i zapaleniu mózgu.

Eksperci z WHO apelują, by na obszarach zagrożonych wystąpieniem wirusa stosować środki odstraszające owady, nosić długie spodnie i w miarę możliwości nie wychodzić na zewnątrz o wschodzie i zachodzie słońca.

ZOBACZ TEŻ: Ebola i kolejna epidemia wirusa w Afryce. Czy Polska jest bezpieczna?

Zagłosuj

Obawiasz się wirusa w Polsce?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze