Wiatr będzie zrywał dachy. Ostrzeżenia dla połowy kraju

Magdalena Kulej
20.07.2018  12:48
Wiatr będzie zrywał dachy. Ostrzeżenia dla połowy kraju
Wiatr będzie zrywał dachy. Ostrzeżenia dla połowy kraju Fot: Gerard/East News

Alerty obejmują aż 8 województw. 

Sytuacja pogodowa w Polsce powoli się stabilizuje. Przynajmniej pod względem hydrologicznym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obniżył poziom ostrzeżeń na południu kraju z trzeciego do drugiego stopnia. Alerty wciąż jednak obowiązują w województwach: śląskim, małopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, opolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. 

Trzeba być ostrożnym. Zwłaszcza, że w piątek powieje bardzo silny wiatr, który miejscami może zrywać dachy.

ZOBACZ TEŻ: Tatry odcięte o świata po ulewach. TOPR: wycieczka w góry śmiertelnie niebezpieczna! 

Pogoda - piątek

Jeszcze w piątek pogoda może niektórym pokrzyżować wypoczynkowe plany. Choć w większości regionów na niebie znów zawitało słońce, dokuczać może porywisty wiatr.

Gwałtowne burze spodziewane są przede wszystkim na północnym – wschodzie i na wschodzie kraju. Według ostrzeżenia IMGW może wówczas spaść intensywny deszcz - nawet do 50 l/mkw. To zła wiadomość, bo ulewy mogą doprowadzić do kolejnych podtopień.

Powieje też silniejszy wiatr. Miejscami będzie niebezpiecznie. Wiatr osiągający 70 – 80 km/h może łamać drzewa, uszkadzać linie energetyczne, a nawet zrywać połacie dachów.

Pogoda – weekend. Jaka pogoda nad morzem?

Gwałtowne zjawiska pogodowe powinny opuścić Polskę jeszcze w piątkowy wieczór. Jak podaje TVN Meteo, od soboty aura zdecydowanie się poprawi, a słupek rtęci znów wzrośnie do niemal 30 stopni Celsjusza.

Najcieplej będzie na Podlasiu. Tam termometry wskażą w sobotę 27 stopni. Niewiele mniej, bo 26 stopni mogą spodziewać się mieszkańcy Lubelszczyzny. Nieco chłodniej będzie natomiast na zachodzie kraju. Termometry nad morzem w weekend wskażą 24-25 stopni Celsjusza. Tego dnia mieszkańcy niemal całej Polski nie powinni narzekać na brak promieni słonecznych.

W niedzielę trochę się zachmurzy, ale burze i niewielkie opady wystąpią tylko na wschodzie kraju. Ta przyjemna, iście letnia aura, ma utrzymać się przynajmniej do wtorku.

Zagłosuj

Jak spędzasz tegoroczne wakacje?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze