Jest zagrożenie epidemią wścieklizny. W Polsce znaleziono chorego nietoperza

Magdalena Kulej
12.07.2018  13:29
Jest zagrożenie epidemią wścieklizny. W Polsce znaleziono chorego nietoperza
Jest zagrożenie epidemią wścieklizny. W Polsce znaleziono chorego nietoperza Fot: Stanislaw Kowalczuk/East News

Lekarze ostrzegają przed zagrożeniem zarówno dla zwierząt jak i ludzi. 

Martwy, zarażony wścieklizną nietoperz został znaleziony w Krotoszynie w Wielkopolsce. Potwierdziły to badania przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej – informuje Głos Wielkopolski.

Rozporządzenie o zagrożeniu wścieklizną zarówno dla zwierząt jak i ludzi wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii. Eksperci ostrzegają, że problem nie musi dotyczyć jedynie Krotoszyna. Zagrożone są także okoliczne miejscowości, takie jak Osusz, Salnia, Durzyn, Biadki, Smoszew, Chachalnia, Perzyce oraz Konarzew.

Wścieklizna – zagrożenie dla zwierząt

W tych miejscach zakazano już do odwołania organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, wprowadzania, wyprowadzania i przeprowadzania nieszczepionych psów i kotów z terenu i na teren obszaru zagrożonego.

Zwracam się do wszystkich osób, które nie dopełniły obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie o ich zaszczepienie. Szczepienie takie jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarz weterynarii zaleca, aby również koty, które wypuszczane są na zewnątrz, poza mieszkanie, zaszczepić przeciwko tej chorobie - poinformowała Anna Lis-Wlazły, Powiatowy Lekarz Weterynarii. (głoswielkopolski.pl)

Lekarz apeluje, by w przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego na zagrożonym obszarze, skontaktować się ze Strażą Miejską w Krotoszynie pod nr 62 725 42 00 lub bezpośrednio z lekarzem pod nr 62 725 32 23.

Wścieklizna u ludzi - objawy

Lekarze uczulają, że problem wścieklizny nie dotyczy wyłącznie zwierząt. W 2000 r. w województwie warmińsko-mazurskim zmarła 59-latka, którą wścieklizną zaraził po ugryzieniu jej własny kot.

Co robić w przypadku pogryzienia lub zadrapania? Przede wszystkim należy szybko umyć ranę wodą i mydłem, zdezynfekować. Warto pamiętać, by nie tamować krwawienia i pozwolić ranie się wykrwawić. Następnie trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Jeśli dojdzie na zarażenia, w pierwszych dniach mogą pojawić się bóle głowy, drażliwość, zaburzenia snu, uczucie drętwienia i pieczenia w ugryzionym miejscu i gorączka.

Następnie u zarażonego następuje tzw. faza porażeń. Wówczas choroba atakuje układ nerwowy, a zarażony doznaje halucynacji i staje się agresywny. W zaawansowanym stadium może pojawić się najbardziej charakterystyczna cecha wścieklizny, czyli wodowstręt.

Zagłosuj

Szczepisz psa przeciw wściekliźnie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze