Wybuchła epidemia Eboli w Kongo. Oceniono, czy może zagrozić Polsce

Wojciech Kozicki
09.05.2018  10:13
ebola epidemia usa europa Polska
ebola epidemia usa europa Polska Fot: Facebook.com/Texas Infectious Disease Readiness

Choroba dotarła już wcześniej do Europy i USA.

Wirus Ebola (EBOV, Zaire Ebolavirus) atakuje w Afryce. Rząd Demokratycznej Republiki Konga poinformował, że w kraju wybuchła epidemia. Jak podaje CNN, po badaniach laboratoryjnych potwierdzono kolejne przypadki zachorowań na Ebolę w prowincji Bikoro.

O tym, że powróciła gorączka kwrotoczna, została poinformowana także Światowa Organizacja Zdrowia. W ciągu ostatnich pięciu tygodni zdiagnozowano ponad 20 przypadków zachorowań, a 17 osób to przypadki śmiertelne. Liczba ofiar może się jednak wkrótce wzrosnąć.

ZOBACZ TEŻ: Epidemia gruźlicy na Ukrainie. Polacy zagrożeni

Szczepionka na Ebolę

W 2017 roku Ministerstwo Zdrowia Demokratycznej Republiki Konga zdecydowało się na wypróbowanie ryzykownej szczepionki na Ebolę rVSV-ZEBOV of firmy Marck. Jak podaje TVN24.pl, nie jest licencjonowana.

Do tej pory nie istnieje sprawdzona i skuteczna szczepionka przeciw Eboli, ani lek na Ebolę. Można jedynie zmniejszać natężenie dolegliwości oraz wspierać gospodarkę wodną-elektrolitową.

Wirus Ebola – objawy choroby, leczenie, zakaźność

Wirus gorączki krwotocznej należy do grupy filowirusów. Jak podaje wprost.pl, większość chorych na Ebolę umiera z powodu wykrwawienia. W początkowym stadium można pomylić tę chorobę z grypą lub przeziębieniem. Objawia się biegunką, bólami mięśni i wysoką gorączką. Mogą wystąpić także wysypka, wymioty, bóle gardła i w klatce piersiowej. Na koniec chory cierpi na krwawienie z otworów ciała (np. z oczu i odbytu) i krwotoki wewnętrzne.

Objawy mogą pojawić się nawet kilkanaście dni po zakażeniu. W ten sposób nieświadomi nosiciele przyczyniają się do rozprzestrzeniania się epidemii i ogniska choroby pojawiają się szybko w nowych miejscach.

Jak podaje BBC.com, wirus jest rozprzestrzeniany m.in. przez nietoperze. Chociaż go przenoszą, nie cierpią z powodu choroby. Nosicielami są także małpy. Ludzie mogą zarazić się np. przez zainfekowane mięso.

ZOBACZ TEŻ: Polsce grozi epidemia odry

Ebola - Polska, Europa, USA, zagrożenie

Portal.abczdrowie.pl ostrzega, że zarazić można się także poprzez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zakażonymi wirusem. Może też przenieść się na człowieka poprzez dotykanie przedmiotów. Dodaje, że prawdopodobieństwo dotarcia Eboli do Polski jest bardzo małe. Szpitale nie są jednak na taką ewentualność przygotowane.

Ryzyko wybuchu epidemii Eboli w Polsce jest zerowe – powiedział Jan Bondar z Głównego inspektoratu Sanitarnego. (poradnik zdrowie.pl)

Odnotowano już przypadki zachorowań w USA i Europie w ubiegłych latach. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Zsuzsanna Jakab uważa, że nie da się uniknąć kolejnych zachorowań na ebolę na Starym Kontynencie.

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria. Jest odporna na antybiotyki

Ebola w Afryce - makabryczny film:

Przeczytaj więcej
Komentarze