Skażona woda w butelkach. Odkryto w niej coś niebezpiecznego

Wojciech Kozicki
16.03.2018  14:21
Skażona woda w butelkach
Skażona woda w butelkach Fot: Pixabay.com, Twitter.com/Svein T veitdal

Znane firmy sprzedają produkt z "wkładką".

Woda w butelkach wydawała się bezpiecznym wyborem ze względu na czystość. Okazuje się jednak, że butelkowane H20 większości marek jest skażone. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o „potencjalnie szkodliwych” cząsteczkach plastiku w sklepowych wodach.

Jak podaje independent.co.uk, WHO rozpocznie śledztwo, by ustalić skąd wzięły się niepożądane mikrodrobiny plastiku. Mogą pochodzić z  m.in. z ubrań, kosmetyków i opakowań. Na razie na celowniku są marki z Wielkiej Brytanii. 

Testy przeprowadzono w State University of New York we Fredonii. Przeanalizowano zawartość 259 butelek wody 11 producentów z całego świata. W większości z nich znaleziono plastik. Wykryto średnio 10 jego cząsteczek na litr płynu. Każda miała średnicę większą niż ludzki włos. Poinformowano o tym na łamach „Scientific Reports”.

Coca-cola przyznała, że w wodzie Dasani znajdują się cząsteczki plastiku. Aż 93 procent wody butelkowanej na świecie może je zawierać - napisało Kenya Insights na swoim Twitterze.

Dowody na szkodliwość

WHO uspokaja, że „skażona" woda niekoniecznie jest szkodliwa dla organizmu. A przynajmniej nie ma dowodów na to, że takie ilości plastiku mogłyby zrujnować komuś zdrowie. Nie wiadomo jednak jak może na nie wpływać przy wieloletnim regularnym spożyciu.  

Należy ustalić jakiś limit bezpieczeństwa. Najpierw trzeba jednak zbadać jaka koncentracja plastiku w wodzie może być szkodliwa – powiedział Bruce Gordon z WHO. (independent.co.uk)

Rzecznik UK Food Standards Agency uspokaja konsumentów. Jego zdaniem cząsteczki plastiku są obecne w ludzkim życiu niemal na każdym kroku, m.in. w jedzeniu. Uważa, że nie ma dowodów na ich szkodliwość.

Butelkowana woda światowych marek jest skażona plastikiem. Wykryto go w 9 krajach - napisało na swoim Twitterze CofekWater.

Cząsteczki plastiku w 90 procentach butelkowanej wody. Jest go dwa razy więcej niż w kranówce - alarmuje szef Klima 2020 Svein T Veitdal na swoim Twitterze.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Jaką wodę najchętniej pijesz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze