Zaskakujące właściwości marihuany. Osoby pijące alkohol powinny o tym wiedzieć

Wojciech Kozicki
20.02.2018  15:13
Marihuana i alkohol
Marihuana i alkohol Fot: East News

Naukowcy opublikowali najnowsze wyniki badań.

Na łamach magazynu "Liver International" pochwalono się najnowszym odkryciem na temat marihuany. Okazuje się, że może być dobra dla wątroby. Jak podaje tonic.vice.com, w nieznacznym stopniu chroni ją przed skutkami nadużywania alkoholu.

Odkryliśmy, że osoby zażywające marihuanę i cierpiące z powodu alkoholizmu mają wątroby w lepszej kondycji niż sądzono – powiedział hepatolog Terence Bukong. (tonic.vice.com)

Konopie indyjskie zmniejsza szanse na rozwój stłuszczenia alkoholowego i stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Palenie zapewnia także ochronę przed rakiem tego narządu i jego marskością.

pali zioło

Dobre kannabinoidy

Badania przeprowadzono na grupie 320 tys. pacjentów, którzy byli uzależnieni od wysokoprocentowych napojów. 10 procent z nich, pijących i palących marihuanę, miało mniejsze uszkodzenia wątroby. Prawdopodobnie odpowiadają za to właściwości kannabidiolu (CBD), który jest jednym z wielu składników konopi i (co najważniejsze) nie posiada właściwości psychoaktywnych - w odróżnieniu do tetrahydrokanabinolu (THC).

Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić dokładnie jak przebiegają procesy ochronne. Wiele może zależeć od sposobu zażywania narkotyku, dawki i uwarunkowań organizmu. Wiadomo jednak, że alkoholicy stroniący od marihuany mają 90 procent więcej szans na nabawienie się chorób wątroby.

Jak podaje GQ, naukowcy z Mount Sinai School of Medicine już w 2014 roku informowali o ochronnych właściwościach kannabinoidów. Wówczas przeprowadzano jednak badania na myszach. Otrzymywały dawkę CBD, a następnie wstrzykiwano im etanol. 

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy palisz marihuanę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze