W Europie wybuchnie wulkan. Zapowiada się gigantyczna katastrofa

Wojciech Kozicki
24.09.2018  12:59
Wulkan Eyjafjallajökull - wybuch w 2010 roku
Wulkan Eyjafjallajökull - wybuch w 2010 roku Fot: East News/Arnar Thorisson/Helicopter.is/Associated Press

Naukowcy ostrzegają, że kontynent zostanie sparaliżowany.

Europa w niebezpieczeństwie.  Jeśli wulkan Katla („Dzbanek”) na Islandii wybuchnie, Stary Kontynent zostanie sparaliżowany. Chmura pyłu sprawi, że loty samolotów będą niemożliwe.

Wulkan Katla kontra Eyjafjallajökull

Czy nastąpi powtórka z roku 2010, gdy wybuchł wulkan Eyjafjallajökull? Katastrofa byłaby znacznie większa. Zdaniem naukowców, tym razem chmura pyłu nad Europą byłaby 3 razy większa.

Wulkan Katla znajduje się pod pokrywą lodowca Mýrdalsjökull, przez co ciężko go zbadać. Wykryto jednak rosnące pokłady dwutlenku węgla, siarkowodoru i metanu pod lodem, co oznacza rosnąca aktywność wulkaniczną.

Wewnątrz wulkanu zbiera się coraz więcej magmy. To dlatego wytwarza się tak wiele gazów. Jak pokazały wybuchy wulkanów na Alasce i na Hawajach, to znak, że wkrótce nastąpi erupcja – stwierdziła badaczka Institute of Geophysics and Tectonics at Leeds University Evgenia Ilyinskaya. (thesun.co.uk)

Kiedy wybuchnie wulkan Katla?

Spejcjaliści nie są w stanie określić daty wybuchu. Może to nastąpić za kilka lat albo kilka miesięcy. Do ostatniej erupcji doszło 100 lat temu, a Katla wybucha średnio co 50 lat. Już w 2016 roku na Islandii odnotowano silne wstrzasy sejsmiczne z powodu rosnącej aktywności wulkanicznej. W 2017 roku portal icelandnews.is pisał już o 500 trzęsianiach ziemi, także powyżej 3 i 4 stopni w skali Richtera. Ich epicentrum znajdowało się w kalderze wulkanu

Nie umiemy powiedzieć, kiedy wulkan wybuchnie. To się jednak na pewno stanie – ostrzega  Sarah Barsotti , która pracuje jako specjalista ds. zagrożeń wulkanicznych w Icelandic Meteorological Office. (thesun.co.uk)

Obecnie Katla emituje nawet 24 kilotony dwutlenku węgla dziennie i jest pod tym względem trzecim wulkanem na świecie. Odpowiada za 5 procent światowej emisji dwutlenku węgla, co opisano na łamach „Geophysical Research Letters”.

ZOBACZ TEŻ: Wulkan Yellowstone może wybuchnąć w każdej chwili. Stany Zjednoczone znikną?

Zagłosuj

Czy wierzysz w przepowiednie końca świata?

Liczba głosów:

Wulkan Eyjafjallajökull – wybuch na Islandii w 2010 roku:

Przeczytaj więcej
Komentarze