Erupcja słynnego wulkanu. Efektowny wybuch i strumienie lawy [WIDEO]

Wojciech Kozicki
12.03.2018  11:46
Wybuch wulkanu film
Wybuch wulkanu film Fot: Twitter.com/jaime s. sincioco

Nie ewakuowano ludzi.

Shinmoe-dake to wulkan na japońskiej wyspie Kiusiu. Znany jest przede wszystkim z filmu „Żyje się tylko dwa razy” o przygodach Jamesa Bonda. Znajdowała się tam tajna baza Ernsta Blofelda i przestępczej organizacji Spectre. To była fikcja, ale teraz zagrożenie jest realne. Japońska Agencja Meteorologiczna bije na alarm. Wulkan się przebudził.

Jak podaje time.com, 10 marca nastąpiły 2 erupcje. Wulkan wyrzucił w niebo ogromne głazy na wysokość 4,5 kilometra. Po zboczu góry zaczęła spływać lawa. Miejscowość Kirishima jest oddalona od krateru o 6 kilometrów, ale tamtejsze budynki i samochody zostały pokryte pyłem.

Zagrożenie dla świata

Wulkan dawał znaki, że szykował się go wybuchu. 6 marca zaczęły wydobywać się z niego dym i pył. Wkrótce wystąpiły także wstrząsy odczuwalne w promieniu kilku kilometrów. Władze ostrzegały jedynie, by nie zbliżać się do zbocza góry. Nie zarządzono ewakuacji.

Wulkany nie są jedynie zagrożeniem lokalnym. Niektóre mogą doprowadzić do globalnej katastrofy. Dla przykładu, superwulkan Yellowstone mógłby pokryć pyłem całą planetę. Z powodu wulkanicznej zimy życie na Ziemi miałoby niewielkie szanse na przetrwanie.

Wybuch wulkanu Shinmoe-dake:

Wulkan Shinmoe-dake emituje popiół, formując nową kopułę lawową - napisał James Reynolds na swoim Twitterze.

James Bond i wulkan Shinmoe-dake:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy obawiasz się wybuchu wulkanu Yellowstone?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze