Sieć komórkowa i wyciek danych. Informacje tysięcy Polaków w sieci

Wojciech Kozicki
15.06.2018  12:45
wyciek danych sieć play informacje
wyciek danych sieć play informacje Fot: Pixabay.com

Wiadomo, jakie dane zostały ujawnione. To jednak prawdopodobnie nie koniec kłopotów operatora i jego klientów.

Sieć Play ma problem, nastąpił wyciek informacji klientów. Baza danych kilkunastu tysięcy osób trafiła do internetu. Jak podaje next.gazeta.pl, ofiarą ataku nieznanego sprawcy padł prawdopodobnie jeden z salonów operatora. Serwis Zaufana Trzecia Strona podejrzewa, że informacje wyciekły z salonu Play w Piekarach Śląskich.

Dane klientów Play

Dane, które trafiły do sieci to  m.in. imię, nazwisko, adres domowy, adres e-mail, numer PESEL. Komputerswiat.pl napisał, że w serwisie Wrzucacz pojawiły się dwa pliki CSV, w którym znajdują się także numery NIP.

Nadawca otrzymanego przez nas maila sugerował, że posiada dowody na handel danymi przez pracowników sieci Play – do sprzedaży doszło podczas rozmowy za pośrednictwem GG, a do komputera w salonie włamywacz miał się dostać przy użyciu zdalnego pulpitu. Dowodów na handel danymi nigdy nie zobaczyliśmy, jednak wkrótce otrzymaliśmy dłuższe wyjaśnienie, z którego wynika, że sprawca wycieku zamierza sukcesywnie udostępniać „dane różnych instytucji, które powinny dbać o bezpieczeństwo IT, a ich pracownicy używają służbowych komputerów do prywatnych rozmów i otwierania załączników niewiadomego pochodzenia, czatowania i oglądania pornoli – napisał serwis "Zaufana Trzecia Strona".

Złodziej mógł działać z pobudek osobistych. Chce, aby specjaliści IT w Polsce zarabiali więcej pieniędzy i byli bardziej doceniani. Oskarżył również sieć Play o handel danymi klientów. Jak podaje komputerswiat.pl, może być za to odpowiedzialna pracownica salonu. Nie ma to jednak dowodów.

Play już wdrożyło odpowiednie procedury, m.in. powiadomiono Urząd Ochrony Danych Osobowych (kiedyś GIODO). Rzecznik firmy Play Marcin Gruszka zapewnił, że sieć chce jak najszybciej wyjaśnić sprawę.

ZOBACZ TEŻ: Zabójcza bakteria w parówkach znanej firmy. Może powodować zapalenie mózgu

Zagłosuj

Czy jesteś klientem sieci Play?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze