Użytkownicy Androida szpiegowani? Aplikacje zbierały dane

Wojciech Kozicki
17.04.2018  14:13
Android, bezpieczeństwo danych
Android, bezpieczeństwo danych Fot: Facebook.com/Android

Ofiarami padły dzieci.

Badacze zastosowali automatyczne testowanie i odkryli ponad 3 tys. aplikacji z Google Play, które zbierały dane użytkowników. Jak podaje komputerswiat.pl, robiły to w niewłaściwy sposób, a ich ofiarami padły głownie dzieci. Aplikacje robiły to bez zgodny rodziców i wbrew prawu COPPA (Children's Online Privacy Protection Act). 

Okazało się, że ok. 5 procent aplikacji dostępnych na Androida zbierało lokalizację  i dane kontaktowe takie jak np. numer telefonu i adres e-mail. 19 procent przesyłało dane użytkowników do innych firm, by tworzyć reklamy targetowane. 49 procent aplikacji działało niezgodnie z zasadami Google.

Facebook, Grindr, Android

Już w 2017 roku serwis mashable.com ostrzegał, że Google śledzi użytkowników Androida. Firma przyznała się do tego, ale oświadczyła, że robiła to jedynie, by w przyszłości poprawić szybkość dostarczania wiadomości.

Również w 2017 roku serwis dobreprogramy.pro i firma Adguard ostrzegały przed aplikacją GO Keyboard. Szpiegowała użytkowników i wysyłała prywatne informacje na zdalne serwery.

Internauci mają prawo martwić się o swoje dane. W 2018 roku wybuchła afera związana z Facebookiem i Cambridge Analytica. Wyciekły dane kilkudziesięciu milionów użytkowników i mogły być wykorzystywane np. podczas amerykańskiej kampanii prezydenckiej. W tym samym roku aplikacja randkowa dla homoseksualistów Grindr zdradzała ich stan zdrowia i informowała kto jest chory na HIV.

ZOBACZ TEŻ: Na Facebooku wyciekły dane Polaków

Jak przenieść dane z Androida na Iphona?

Zagłosuj

Jaki jest twój ulubiony system operacyjny?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze