Rybacy domagają się odstrzału fok. "Niech zdechną wszystkie!"

Magdalena Kulej
07.06.2018  13:59
Rybacy domagają się odstrzału fok. "Niech zdechną wszystkie!"
Rybacy domagają się odstrzału fok. "Niech zdechną wszystkie!" Fot: Mary Evans/East News

Zabite foki wzbudzają wiele emocji. Rybacy jednak nie ustępują. 

30 tysięcy złotych wynosi obecnie nagroda za pomoc w złapaniu morderców fok nad Bałtykiem. Miłośnicy zwierząt nie mają wątpliwości, że co najmniej jedna z pięciu fok została zabita celowo przez człowieka.

Nieoficjalnie do bestialstwa przyznają się rybacy, którzy mszczą się na drapieżnikach za wyjadanie ryb z sieci. Konflikt narasta. Internauci nawołują, by turyści nie zamawiali ryb w nadmorskich smażalniach.

Rybacy z kolei twardo obstają przy swoim. W rozmowie z Wirtualną Polską jeden z nich przyznał otwarcie: Chcę, aby wszystkie zdechły!

Jak mówi, jeszcze kilka lat temu przy ujściu Wisły łowiono nawet 50 ton łososi i troci, z których część w ramach naukowego programu odtworzenia populacji dzikiego łososia bałtyckiego wypuszczano do stawów.

Zniszczyły naszą firmę, grozi nam bankructwo. W całym ubiegłym roku złowiłem tylko jednego łososia i to pochlastanego foczymi pazurami. Te cholery wprowadziły się na łachę piasku przy ujściu Wisły i pożarły wszystko, co tam przepływało - dodał Florian Arendt, prezes spółdzielni rybackiej Troć w Tczewie na Pomorzu. (wp.pl)

To kolejny z rybaków, który domaga się rozpoczęcia odstrzałów fok. Nie liczy się człowiek i racjonalne myślenie. Liczy się foczka - podsumował Arendt.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejna foka zabita w Polsce. Ktoś rozpruł jej brzuch 

Foki – straty a odszkodowanie dla rybaków

To, co mówią rybacy, faktycznie ma swoje podstawy. Foki wyjadają ryby z sieci, ale za takie straty rybak może otrzymać odszkodowanie.

Portal money.pl przypomina, że od 2014 roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej dysponuje 4 milionami euro (ok. 17 mln zł), które może przeznaczać na odszkodowania dla rybaków przybrzeżnych za straty spowodowane przez foki. Pieniędzy jednak nie rozdysponowano, bo od stycznia 2016 r. do maja 2018 r. nie wpłynął żaden wniosek o rekompensatę.

Zagłosuj

Czy rybacy mają rację?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze