Niesamowite zjawisko na niebie. W piątek rekordowe zaćmienie (Krwawego) Księżyca

Magdalena Kulej
21.06.2018  14:17
zaćmienie ksieżyca superksiężyc
zaćmienie ksieżyca superksiężyc Fot: AFP/EAST NEWS

To pierwsze i ostatnie takie zjawisko w XXI wieku. Koniecznie spójrz w niebo.

Wielbiciele niezwykłych zjawisk atmosferycznych mogą już zacierać ręce. Wkrótce na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe, bo rekordowo długie zaćmienie Księżyca. Tym bardziej warto znaleźć w swoim kalendarzu miejsce na ten jeden wolny wieczór.

Zaćmienie Księżyca 2018 – kiedy i gdzie widoczne w Polsce?

Jeśli tylko dopisze pogoda, zaćmienie Księżyca na polskim niebie będzie można podziwiać 27 lipca po zachodzie słońca. Będzie to wówczas najdłuższe zaćmienie w XXI wieku, bo potrwa aż 1 godzinę, 42 minuty i 57 sekund. Kolejny tak długi moment, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni, Polacy zaobserwują dopiero w 2123 roku.

Ale to nie wszystko, bo piątkowy księżyc będzie wyjątkowo czerwony. Stąd popularna nazwa "Krwawy Księżyc"

ZOBACZ TEŻ: Krwawy Księżyc - niezwykłe zaćmienie 27 lipca to zły znak? 

Zaćmienie Księżyca w 2018 roku rozpocznie się dokładnie o godzinie 21:30. Faza całkowitego zaćmienia potrwa aż do 23:12. Najlepsze warunki do jego podziwiania będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. To oni zobaczą też wcześniejsze tzw. zaćmienie częściowe.

Zaćmienie Księżyca – jak powstaje?

Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce, w takiej własnie kolejności, ustawiają się w linii prostej. Wówczas cień naszej planety pada na Księżyc, co powoduje jego pociemnienie.

Zjawisko jest widoczne gołym okiem, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń. Prawdziwym pasjonatom przyda się jednak lornetka lub teleskop, które pozwolą na jeszcze bardziej zachwycające widoki.

screenshot-twitter.com-2018.06.21-13-54-55
screenshot-twitter.com-2018.06.21-13-54-55 Fot: twitter.com/@w00casheq
Zagłosuj

Czy będziesz obserwować zaćmienie Księżyca?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze