Zakaz handlu w niedzielę nieskuteczny. Da się go obejść

Wojciech Kozicki
29.01.2018  10:50
Zakaz handlu w niedzielę
Zakaz handlu w niedzielę Fot: Pixabay.com

Duże sieci mają sposób, by poradzić sobie z nowymi przepisami.

Już od 11 marca nie będzie można zrobić zakupów w większości sklepów w niedziele. Jak podaje RP.pl, 30 stycznia decyzję przypieczętuje podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Okazuje się jednak, że wystarczy smartfon, by poradzić sobie z przepisami.

Zakaz handlu nie dotyczy transakcji w internecie, stąd wielu przedsiębiorców zapowiada otwieranie w niedziele tzw. showroomów, jako miejsc do przymierzania ubrań czy oglądania AGD, które będzie można kupić w internecie – powiedział Sławomir Paruch z Kancelarii Raczkowski Paruch (RP.pl).

Przedsiębiorcy mogą umożliwić klientom płacenia za towary telefonem za pomocą aplikacji. Skanowaliby kody produktów w showroomach. Obsługą sklepu byliby ochroniarze i osoby utrzymując porządek, bo na to pozwalają przepisy. Prezes Top Secret Grzegorz Lipnicki w rozmowie z PropertyNews.pl potwierdził, że rozważa takie rozwiązanie.

Nocna zmiana w Biedronce

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed liczy na dobrą wolę przedsiębiorców. Nie zamierza jednak tolerować prób omijania zakazu. Jeśli ustawa w jakiś sposób nie będzie przestrzegana, przepisy zostaną doregulowane.

Jak podaje dzienniklodzki.pl, sklepy będą zamknięte w 23 niedziele spośród 44, które pozostaną do końca 2018 roku. W placówkach gdzie przeważa sprzedaż kwiatów, dewocjonaliów, wyrobów cukierniczych i pieczywa, handel będzie dozwolony. Internauci podejrzewają, że duże sieci handlowe podepną działalność pod piekarnie i ominą przepisy.

Jak podaje gazetaprawna.pl, pracownicy Biedronki być może zaczną pracę już w poniedziałek o godzinie 00:15, a ich zmiana potrwa pięć i pół godziny. Ma to być jedyny sposób, by przygotować się na poranne otwarcie. Pomysł wciąż jest analizowany i ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze